Přeskočit na hlavní obsah

Jana Eyrová a duchové - jde to vůbec dohromady? / Má chudinka Jane

Příběh Jany Eyrové zná snad každý. Jste si ale jistí, že daný příběh je pravdivý? Co když Charlotte Brontëová vynechala pár důležitých detailů jako třeba to, že Jana Eyrová viděla duchy a že na Thornfield Hall strašilo? Co když byl pan Rochester někým jiným, než se zdálo? Opravdu si ho Jana vzala? A nezapomněla se Charlotte zmínit o tajemném panu Blackwoodovi, který pracoval pro společnost, jež měla na starost lovit duchy? A byla Charlotte úplně obyčejná dívka?

Má chudinka Jane je druhým románem z volně navazující série knih The Lady Janies, které sepsaly autorky Cynthia Hand (té česky vyšla andělská série Nadpozemská či kniha Posmrtný život Holly Chaseové), Brodi Ashton (česky jí tuším nic jiného nevyšlo, ale je známá sérií Everneath) a Jodi Meadows (česky jí též nic nevyšlo, známá je třeba její série Newsoul). První román z této volné série se jmenuje Má Lady Jane, chystaný třetí díl bude My Calamity Jane. Jakmile autorky odvypráví příběhy známých Jan, plánují se vrhnout na příběhy známých Marií.

Když jsem asi dva roky zpátky přečetla román My Lady Jane, bylo to pro mě trochu jako zjevení. Takhle humorný román pro mládež? Který je i originální, má skvělé postavy a nechybí mu ani dávka napětí? Jako páni! U první Jane jsem se musela pořád smát, přišlo mi, že je ta knížka jak šitá mně na míru a hrozně jsem si čtení užila. Byla jsem nadšená, když to vyšlo v češtině. A stejně velkou radost jsem měla i v momentě, kdy volné pokračování Má chudinka Jane vyšlo v překladu též.

A ten překlad musím pochválit! První Jane jsem četla v angličtině, druhou Jane už v češtině a musím říct, že bych nevnímala nějaký velký rozdíl. Rozhodně jsem neměla pocit, že by to v některém z jazyků bylo horší, naopak i ten český překlad skvěle zachycuje esenci těch knih. Nicméně kvalitní překlad není u slečny Romany Bičíkové žádné překvapení.

Teď konečně k samotné knize. Jak už asi prozrazuje popis děje, autorky se rozhodly inspirovat románem Jana Eyrová. Přiznám se, že jsem ten román nikdy nečetla, avšak nemyslím si, že by to v tomto případě bylo překážkou, navíc jsem pořád dokázala rozeznat, kde se autorky (pravděpodobně) drží předlohy a kde už jedou podle svého. Za sebe si myslím, že se toho ujaly skvěle, pěkně promíchaly realitu s fikcí. Samozřejmě musíte brát celou knihu s nadsázkou, autorky popouští uzdu fantazii poměrně dost.


Stejně jako u první Jane tu máme tři vypravěče. Jedním je Jana Eyrová, druhým Charlotte Bontëová a třetím Alexandr Blackwood. Opět každého z vypravěčů píše jedna z autorek, je docela poznat, že se jednotlivé pohledy liší, avšak stále to dohromady funguje naprosto skvěle. I v této knize autorky promlouvají ke čtenáři, různě přerušují vyprávění, předhazují náznaky k tomu, co asi bude dál. Většinou právě díky těmto poznámkám je ta kniha tak vtipná. Autorky s tím umí pracovat výborně.

S úžasnou grácií do příběhu zakomponovávají i tu existenci duchů. V knize to funguje tak, že člověk, který na pár minut zemřel, avšak byl přiveden zpět k životu, poté většinou získá schopnosti vidět duchy. Protože ne každý duch je mírumilovný, byla založena Společnost pro přemisťování duchů. Agenti této Společnosti duchy jakoby vcucnou do pečlivě zvolených předmětů, a tím je přemístí. V podstatě trochu jako Krotitelé duchů, ale v minulosti.

S duchy souvisí i ta hlavní zápletka, ke které se pomalu dostáváme s druhou polovinou knihy, kde autorky už naprosto píší podle svého. Určitě vám nebudu prozrazovat, o co jde, ale vězte, že to je promyšlené dobře, nechybí tam zvraty, napětí a spád. Závěr je stejně povedený, možná je to až trochu velký happy end, nicméně k duchu té knihy to sedí.

Co vám ale o té knize řekne asi nejvíc - pokud se vám líbila Má Lady Jane, zaručeně se vám bude líbit i Má chudinka Jane. Je tu využit ten samý styl humoru, stejně se tu překrucují známá fakta. Je to stejně praštěné a švihnuté, strašně milé a neskutečně odpočinkové čtení. Nenapadá mě žádná jiná série, která by k tomuhle šla přirovnat, přitom je taková škoda, že nikdo nic podobného nepíše. Snad u žádných knih se nepobavím tolik jako u tohohle.

Má chudinka Jane opravdu vřele doporučuji! A stejně tak Má Lady Jane. Pokud v young adult literatuře hledáte něco netypického a svého, sáhněte po této sérii!

Číselné hodnocení je 85% a nemůžu se dočkat třetí knihy!

Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji společnosti Albatros Media.
Knihu si můžete objednat na stránkách e-shopu.

Údaje o knize
Český název: Má chudinka Jane
Originální název: My Plain Jane
Autorky: Cynthia Hand, Brodi Ashton, Jodi Meadows
Přeložila: Romana Bičíková
Série: The Lady Janies
Díl: 2. (ale vlastně na sebe ty knížky nenavazují)
Nakladatelství: Fragment, 2019
Počet stran, vazba: 384 stran, paperback
Hodnocení na GoodReads: 3,81/5 (9 260 hodnotících)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Román pro mládež o vyrovnání se s vinou a žalem / Dopisy ztraceným

Pro Juliet je velice těžké se vyrovnat se smrtí matky, přestože je to už řada měsíců, co k tomu došlo. Většina lidí v jejím okolí čeká, že už se se svým životem posune dál. Juliet ale i nadále pravidelně navštěvuje její hrob, kde pro ni zanechává vlastnoručně psané dopisy. Declan, který na hřbitově za trest provádí veřejně prospěšné práce, jednou dopis najde, přečte, neodolá a odepíše. Juliet je v šoku, když odpověď na svůj dopis najde, nejdřív to vnímá jako útok na své soukromí, avšak neodpustí si odpověď. Juliet a Declan si tak začnou psát, navzájem si sdělují ta největší tajemství, to ale netuší, že se pravidelně potkávají na chodbách školy. Odhalí své identity, nebo navždy zůstanou v anonymitě?

#ctetesadie - Rozhovor s překladatelkou Anežkou Dudkovou

Zdravím! Už 29.7.2019 vyjde u nakladatelství CooBoo novinka jménem Sadie od americké autorky Courtney Summers. Já osobně jsem měla už příležitost si Sadie přečíst a jelikož mě ta knížka vážně nadchla, snažím se od té doby na ni ostatní čtenáře nalákat. To lákání probíhá hlavně na Instagramu, na mém profilu, případně hledejte přímo hashtag #ctetesadie. Avšak aby blog nezůstal na ocet, rozhodla jsem se vyzpovídat Sadiinu překladatelku Anežku Dudkovou a to jak o překladu obecně, tak konkrétně o knize Sadie.
Upřímně doufám, že vám jméno Anežka Dudková už něco říká, ale kdyby náhodou ne - Anežka je mladá, česká překladatelka, ještě stále studentka Karlovy univerzity, nicméně na svém kontě má už překlad knih Všechno je v pohodě od Niny LaCour a Karmínové pouto od Rosamund Hodge. Po Sadie vyjde v jejím překladu i kniha Eliza a její nestvůry, kterou napsala Francesca Zappia.