Přeskočit na hlavní obsah

Recenze: Massagre


Autor: Darren Shan
Originální název: Slawter
Přeložil: Richard Podaný
Série: Demonata
Díl: 3.
Počet stran, vazba: 224 stran, hardback
Nakladatelství: CooBoo, 2011
Hodnocení na GoodReads: 4,18/5 (5 769 hodnotících)
Hodnocení obálky: 3/5

Něco málo k ději
Už je to pár měsíců, co se Dervish Grady probral, ale jeho zotavování vůbec není snadné, stejně jako pro Grubbse není snadné začlenit se mezi své vrstevníky. Když už si společně zvyknou na denní rutinu, objevuje se známá producentka hororových filmů a žádá Dervishe o spolupráci na jejím novém filmu. Dervish posléze přijímá. Takže se Dervish s Gradym a Billem-I vydávají do městečka Massagre, kde nic není takové, jak na první pohled vypadá.

Autor a styl psaní
Darren Shan je známý autor hororových příběhů určené převážně dospívajícím, ale i pro dospělé něco napsal. Je to Ir, i když se narodil v Londýně v roce 1972. Darran Shan je autor dosti úspěšný – jeho knihy byly přeloženy do 31 světových jazyků a již bylo prodáno více než dvacet milionů kopií. Na sérii o Darrenu Shanovi byla prodána i filmová práva a v roce 2009 byl natočen film s názvem Upírův pomocník, který dohromady spojuje první tři knihy.

Když jsem tento díl četla tak rychle po tom druhém, mohla jsem porovnat, jestli Darren Shan nějak odlišuje ty rozdílné vypravěče (druhý díl vyprávěl Pecka, tento třetí vyprávěl Grubbs). A mně osobně přijde, že ano. Grubbs je jiná postava, takže má i odlišný styl – je poněkud ráznější a nad vším přemýšlí trochu méně než Pecka. A to odlišení se mi moc líbí! Jinak je kniha napsaná stejně dobře jako předchozí díly – takže se dosti rychle a dobře čte.

Příběh, průběh děje
S každou knihou mi přijde příběh lepší a lepší. Ten nápad s natáčením filmu byl ohromně dobrý a autor z toho zvládl dostat maximum. Po příběhové stránce se mi třetí kniha líbila zatím nejvíc. Chválím autora i za to, že si hezky připravuje půdu pro další díly, přihazuje drobné narážky na to, o co by v pokračování mohlo jít.

Už prakticky od začátku je kniha dost zajímavá – hlavně poté, co byl první díl ukončen tak napínavě a vy jste museli čekat celou knihu, než jste zjistili, jak příběh hlavních hrdinů pokračuje. Autor nic nenatahuje, takže se vše celkem rychle rozjíždí a celé je to velmi akční – neustále se něco děje, takže se snad nestane, že by se člověk nudil. A po tom konci se opět moc těším na další část o Grubbsovi.

Prostředí
Znovu se nám tu ukazují nové možnosti ohledně magie, která v autorově světě vládne. Podle mě tu magii pojal docela dobře a zase trochu jinak. Darren také představuje nové démony, kteří můžou vypadat vážně velice různě a vlastně i poněkud divně. Stále je tu hodně věcí, které čtenář může teprve objevit.

Postavy
Zajímalo by mě, jestli ta zvláštní jména přijdou autorovi normální. Nebo jsem jediná, kdo je považuje za divné? Nom, asi bych si na ta jména měla přestat stěžovat a prostě se s nimi smířit.

Po přečtení Massagre mám jasné, že mám Grubbse radši než Pecku. Grubbs je mi sympatičtější, ale to možná bude i tím, že je mi věkově kousek blíže. Na Grubbsovi autor pěkně ukázal, že se jeho postavy vyvíjí – vzhledem k tomu, kolik toho Grubbs zažil, by bylo i nepřirozené, kdyby byl pořád stejný jako na začátku prvního dílu.
Nejvíce prostoru v knize sice má Grubbs, ale hodně se dostane i na Dervishe s Billem-I, přičemž hlavně Billa-I poznáme trochu lépe a podle mě bude mít ještě důležitou roli.
Z nových postav je nejvýznamnější patrně Juni Swanová. Ta je taková tajemná – zjistíme toho o ní celkem málo, ale podle mě se možná zařadí mezi důležitější postavy a v příběhu sehraje nějakou větší roli. (Vlastně ohledně toho mám jisté podezření, ale těžko říct...)

Zbylé postavy nejsou až tak důležité, autor jim není ani schopen věnovat více prostoru. Ono je to i tak trochu k ničemu psát o dalších postavách něco víc – je tu poměrně velké riziko, že nakonec umřou.

Pocity, dojmy, hodnocení
Přestože se mi tento díl líbil celkem dost, rovnou říkám, že knize plný počet bodů nedám – pořád si myslím, že nás čeká něco epičtějšího (jinak řečeno něco, z čeho se šokem posadím na zadek). Massagre je opravdu dobré čtení plné akce, se skvělým stylem psaní a povedenými postavami. Opravdu jsem této sérii propadla a vážně moc se těším na další díl. Myslím, že pro kluky je tohle prakticky povinné čtení, ale nebojím se knihu doporučit všem.

Konečné hodnocení:
8,5/10

Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: www.deviantart.com (zde, zde a zde)
Přečtěte si recenze i na první či druhý díl.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Přidejte se k Alžbětě a rozluštěte záhadu hotelu Winterhouse / Hotel Winterhouse

Alžběta Somersová je jedenáctiletá dívka, které před pár lety tragicky zemřeli rodiče, od té doby žije se svou tetou a strýcem, přičemž se všichni navzájem nesnáší. Jedinou útěchou a radostí jsou pro Alžbětu knihy a všemožné hádanky, které miluje. Pak se stane něco nečekaného a patrně ta nejvíc vzrušující věc v Alžbětině životě - někdo její tetě a strýci zaplatí dovolenou a jí přes vánoční prázdniny pobyt v tajemném hotelu Winterhouse. Teta a strýc nic nezpochybňují, na dovolenou bez otázek vyrazí a Alžbětu i přes její protesty do hotelu pošlou. Přestože je to v hotelu krásné, Alžběta se musí pořád sama sebe ptát, kdo jí do hotelu poslal a proč? Podaří se jí rozluštit tato záhada? A co všechny ty záhady spojené se samotným hotelem - rozluští Alžběta i je?

Zákaz pořizování knih aneb jak se v nakupování aspoň trochu omezit

Dneska Kath na svém blogu Kath's World of Books uveřejnila článek s pravidly ohledně nakupování knih. Jejich cílem má být omezení nakupování, nenakupování zbytečných knih a podobně. Já jsem se rozhodla zapojit, protože si mnohdy pořídím naprosto zbytečné knížky, které se pak marně snažím prodat. I když je pravda, že poslední dobou na sebe dávám více pozor, pořád bych byla radši, kdybych si některé knihy nekoupila, ale knihomol jako já si holt nemůže pomoct. :D Také musím myslet na neustále se ztenčující volné místo v mé knihovničce a pečlivěji tak vybírat knihy, které stojí za to mít doma. :) A jaká pravidla, že jsem si to stanovila? 1. Nebudu si pořizovat žádné nové série od neosvědčených autorů - myslím tím autorů, se kterými nemám zkušenosti a nevím, jak mi sednou. 2. Nebudu si pořizovat knihy jen kvůli pěkné obálce. 3. Nebudu  si pořizovat další díly sérií, ze kterých mám doma jen první díl, dokud ten první díl nepřečtu. 4. Omezím pořizování knih z young adult žánru.

Recenze: Královská hraničářka [RV]

Autor: John Flanagan Originální název: The Royal Ranger Přeložila: Zdena Tenklová Série: Hraničářův učeň Díl: 12. Počet stran, vazba: 456 stran, hardback Nakladatelství: Egmont, 2014 Hodnocení na GoodReads: 4,43/5 (2 370 hodnotících) Hodnocení obálky: 4/5 (libí se mi :)) Něco málo k ději Už je to mnoho let, co byl Will Dohoda hraničářským učněm a také je to již nějaká doba, co byl sám sebou. Po tragédii, která zasáhla jeho život, je Will jako vyměněný a netouží po ničem jiném než po pomstě. Pokud se jeho přátelům nepodaří vymyslet, jak Willovi pomoci, patrně to s ním skončí špatně. Naštěstí Halt přichází s nápadem, který nejen že pomůže Willovi, ale mohl by vyřešit i zapeklitou situaci, ve které se nachází Horác s princeznou Kasandrou. A tak Will dostává svého prvního učně.