Přeskočit na hlavní obsah

Recenze: Příběhy opředený život A. J. Fikryho

Autor: Gabrielle Zevin
Originální název: The Storied Life of A.J. Fikry
Přeložil: Pavel Bakič
Počet stran, vazba: 232 stran, hardback
Nakladatelství: Argo, 2015
Hodnocení na GoodReads: 3,96/5 (58 473 hodnotících)
Hodnocení obálky: 3/5 (naživo vypadá podstatně lépe, jop)

Něco málo k ději
A.J. Fikry je majitelem jediného knihkupectví na ostrově Alice, kde žije. Je to poněkud suchar a snob, který ví přesně, které knihy chce ve svém knihkupectví prodávat a málokdy ze svých nároků sleví. Po tragédii, která jeho život zasáhla, spíše jen přežívá, a možná ani to ne. Aby toho nebylo málo, je mu ukradena vzácná kniha, jejíž vlastnictví mu bylo jedinou útěchou. Ovšem nakonec je tahle událost první z mnoha změn, které Fikryho čekají. Záhy nato totiž ve svém knihkupectví nalézá opuštěnou dvouletou holčičku a její přítomnost mu obrátí život naruby. Dokáže Fikry využít své druhé šance a nepromarnit ji?

Autorka a styl psaní
Gabrielle Zevin je americká autorka, která v současné době žije v Los Angeles. Na univerzitě Harvard vystudovala anglickou a americkou literaturu. Je autorkou osmi románů – píše knihy pro dospělé (například její debut Margarettown), ale i pro mládež (například Memoirs of a Teenage Amnesiac či Někde jinde, což vyšlo v překladu u nakladatelství Mladá fronta). Pro mládež napsala i třídílnou sérii Birthright.

Autorčin styl psaní je poměrně jednoduchý, ale inteligentní. Většina knihy je vyprávěna z pohledu Fikryho, avšak pár kapitol je vyprávěno z pohledu některý dalších postav. Vždy má autorka pro změnu vypravěče dobrý důvod, většinou aby čtenář mohl příběh pěkně pochopit jako celek. Mně osobně se tohle moc líbilo. Fikry také na začátku každé nové kapitoly představuje nějaké literární dílo, které podle něj z nějakého důvodu stojí za přečtení. Některá ta doporučení zaujala i mě, takže za to dávám palec nahoru.

Příběh, průběh děje
Kniha v podstatě vypráví docela obyčejný příběh lehce neobyčejných lidí. Celé se to točí kolem obyvatel ostrova Alice, kteří jsou postupně nějakým způsobem spojeni s knihkupectvím Ostrov, který vlastní A.J. Fikry. Je to příběh o životních změnách, o životních tragédiích, o vztazích mezi lidmi. Místy je to takové melancholické až smutné, ovšem na druhou stranu je tam i spousta naděje a scén, které vám vyvolají úsměv na tváři. Strašně velkou roli zde hrají i samotné knihy a způsob, jakým je autorka vnímá, bude jistě známý všem opravdovým milovníkům knih.

Celé to krásně plyne a odsýpá. Příběh se odehrává během několika let, autorka se s tím zbytečně nemazlí, takže jsou některé roky shrnuté jen krátce, než se poskočí třeba o pět let dál. To se mi líbilo, protože i díky tomu to pěkně ubíhalo a nestalo se mi, že bych se u toho nudila.

Prostředí
Největší část knihy se odehrává na ostrovu Alice patřící pod stát Massachussets. A většinou pak v samotném knihkupectví Ostrov. Ty knížky v příběhu opravdu hrají velkou roli, autorka používá spoustu referencí na knihy jiné, nebojí se uvést i jméno dané knížky, jak někteří autoři ano. Vážně je znát, že tohle je kniha od milovnice knih, napsaná o milovníkovi knih a určená pro milovníky knih. Najdete se v tom aspoň trochu všichni, fakt.

Postavy
Vzhledem k tomu, že se to celé odehrává na horizontu několika let, mohla autorka moc dobrým způsobem popsat psychologický vývoj některých postav, hlavně co se týče Fikryho. Fikry si totiž projde opravdu velkou změnou, od mrzouta po člověka, který má poněkud větší pochopení. Líbilo se mi ale, že některé vlastnosti mu stále zůstaly stejné, tudíž bylo znát, že je to pořád stejná osoba, jen trochu lepší. Fikry je jinak ten typ postavy, kterou si podle mě člověk oblíbí.

Výborně jsou napsané i zbylé postavy. Dle mého názoru je nějakým způsobem musíte mít rádi všechny, protože většina má kladný vztah ke knihám. Budete jim rozumět. Budete se o jejich osudy zajímat a budete chtít vědět, že to s nimi dopadne dobře. Nebo aspoň já to tak měla.

Pocity, dojmy, hodnocení
Já osobně jsem z téhle knížky strašně moc nadšená. Než jsem se do ní pustila, měla jsem takovou krizovou chvilku, kdy jsem prostě neměla chuť se pustit do žádné z knih, které jsem měla zrovna po ruce. Fikryho jsem nechtěla číst tak brzo, ale nakonec jsem usoudila, že je to ta pravá kniha pro mou náladu, že se mi to bude líbit. A měla jsem pravdu – vybrala jsem si vážně výborné čtení. Zhltla jsem to strašně rychle, ta lehkost, s jakou se tato knížka čte, je určitě obrovskou výhodou. Příběh je zajímavý, s postavami jsem byla schopná se ztotožnit. Ale úplně nejlepší na tom bylo, jak úžasným způsobem dokázala tahle kniha potěšit mé knihomolské srdce. To bylo neuvěřitelné. A já se už teď těším, až si tohle někdy přečtu znovu.
Zkrátka a dobře vám doporučuji si tuhle knihu přečíst. Nenechte se odradit obálkou a sežeňte si ji. Je tu velká šance, že toho opravdu nebudete litovat.

Konečné hodnocení:
9/10

Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde, zde a zde

Komentáře

  1. Sleduji blog whatjaneread.com a jeho autorka tam nedávno napsala pěknou recenzi, tak jsem si román koupila od někoho v bazaru na databazeknih.cz a čekám, až mi dojde. Téma mě zaujalo, věřím, že to bude stát za to. Kniha o milovnících knih, to je pro mě to pravé :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jo, na recenzi od Jane jsem koukala - shodou náhod jsme četly knížku ve stejné době. :) Já osobně jsem z ní sice trochu nadšenější než Jane, ale i jejími výtkami musím v podstatě souhlasit. Ale myslím, že prostě kdo rád čte, toho budou bavit aspoň ty části zaměřené na knihy, ty jsou hrozně bezva. :)

      Vymazat

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Přidejte se k Alžbětě a rozluštěte záhadu hotelu Winterhouse / Hotel Winterhouse

Alžběta Somersová je jedenáctiletá dívka, které před pár lety tragicky zemřeli rodiče, od té doby žije se svou tetou a strýcem, přičemž se všichni navzájem nesnáší. Jedinou útěchou a radostí jsou pro Alžbětu knihy a všemožné hádanky, které miluje. Pak se stane něco nečekaného a patrně ta nejvíc vzrušující věc v Alžbětině životě - někdo její tetě a strýci zaplatí dovolenou a jí přes vánoční prázdniny pobyt v tajemném hotelu Winterhouse. Teta a strýc nic nezpochybňují, na dovolenou bez otázek vyrazí a Alžbětu i přes její protesty do hotelu pošlou. Přestože je to v hotelu krásné, Alžběta se musí pořád sama sebe ptát, kdo jí do hotelu poslal a proč? Podaří se jí rozluštit tato záhada? A co všechny ty záhady spojené se samotným hotelem - rozluští Alžběta i je?

Zákaz pořizování knih aneb jak se v nakupování aspoň trochu omezit

Dneska Kath na svém blogu Kath's World of Books uveřejnila článek s pravidly ohledně nakupování knih. Jejich cílem má být omezení nakupování, nenakupování zbytečných knih a podobně. Já jsem se rozhodla zapojit, protože si mnohdy pořídím naprosto zbytečné knížky, které se pak marně snažím prodat. I když je pravda, že poslední dobou na sebe dávám více pozor, pořád bych byla radši, kdybych si některé knihy nekoupila, ale knihomol jako já si holt nemůže pomoct. :D Také musím myslet na neustále se ztenčující volné místo v mé knihovničce a pečlivěji tak vybírat knihy, které stojí za to mít doma. :) A jaká pravidla, že jsem si to stanovila? 1. Nebudu si pořizovat žádné nové série od neosvědčených autorů - myslím tím autorů, se kterými nemám zkušenosti a nevím, jak mi sednou. 2. Nebudu si pořizovat knihy jen kvůli pěkné obálce. 3. Nebudu  si pořizovat další díly sérií, ze kterých mám doma jen první díl, dokud ten první díl nepřečtu. 4. Omezím pořizování knih z young adult žánru.

Tipy na knihy v angličtině

V posledních měsících jsem přečetla pár anglických knížek, o kterých jsem se zde na blogu vůbec nezmínila, vzhledem k mé neaktivitě. Nicméně teď zpětně mě to mrzí, proto jsem se rozhodla, že vám sepíšu tipy na anglické knížky z poslední doby, většinou se jedná o loňské novinky či o novinky ze začátku tohoto roku. Snad někdo z vás shledá tato doporučení nápomocná!