Přeskočit na hlavní obsah

Recenze: Babička pozdravuje a omlouvá se [RV]

Autor: Fredrik Backman
Originální název: Min mormor hälsar och säger förlåt
Přeložila: Jitka Herčíková
Počet stran, vazba: 424 stran, hardback
Nakladatelství: Host, 2015
Hodnocení na GoodReads: 4,11/5 (2 161 hodnotících)
Hodnocení obálky: 4/5 (líbí se mi!)

Něco málo k ději
Else je sedm, vlastně skoro osm, a je to velice zvláštní děvčátko – inteligentní a baví ji číst knihy a komiksy, kvůli čemuž přijde spolužákům divná. Nejvíce si rozumí se svou babičkou, která je naprosto potrhlá, ale pro Elsu je superhrdinka – vždyť jí ukázala tajemnou zemi Miamas, vypráví jí pohádky z tohohle kouzelného světa a za každé situace se postaví na její stranu. Jenže teď Elsu čeká to největší dobrodružství vůbec, které ale bude muset zvládnout sama – má doručit tajemný dopis se slovy: „Babička pozdravuje a omlouvá se.“ Zvládne Elsa svůj úkol splnit? A porazit draka, protože drak je zkrátka v každé pohádce?

Autor a styl psaní
Fredrik Backman pochází ze Stockholmu, narodil se v roce 1981. Pravidelně píše sloupky do švédských novin. Jeho prvotinou je kniha Muž jménem Ove, na kterou byla prodána práva do dvaceti pěti zemí a která sklidila velký úspěch. Celkem vydal čtyři knihy, naposledy to byla kniha Byla tady Britt-Marie, jejíž vydání se v češtině chystá a na kterou se já osobně velice těším, protože pokud se nepletu, bude lehce navazovat právě na knihu Babička pozdravuje a omlouvá se.

Autorovu stylu psaní nemám co vytknout. Kniha je vyprávěna z pohledu malé Elsy, což mě osobně sedlo perfektně, protože jsem si Elsu okamžitě zamilovala. Styl psaní je takový odlehčenější než v případě knihy Muž jménem Ove, i když to je způsobené hlavně úplně jiným příběhem. Nicméně mně se díky tomu četla kniha snad ještě lépe, opět nechybí autorův charakteristický humor. Celá kniha je úžasně čtivá a přestože je delší než příběh Oveho, měla jsem ji přečtenou snad ještě rychleji.
Tentokrát jsem neměla ani problém s překladem. Nepamatuji si, že by mě při čtení obtěžovalo nějaké slovo, které mi nic neříká.

Příběh, průběh děje
Pokud jste četli knihu Muž jménem Ove a teď se chystáte na tohle, musíte se připravit na to, že Babička je úplně jiná. Příběh Elsy je mnohem víc postaven na fantazii a dětské představivosti, i když jistý odraz kruté reality je zde také zachycen. V knize jde o vypořádání se se ztrátou, také autor chytrým způsobem předkládá fakt, že bychom neměli lidi soudit podle prvního dojmu bez toho, aniž bychom lépe znali jejich příběh. Celkově mi byla kniha po příběhové stránce sympatičtější než Oveho příběh, přišlo mi to méně předvídatelné a zkrátka mi to bylo takové bližší.

Příběh z Elsina reálného světa se prolíná s pohádkami a vyprávěním o nadpřirozeném světě, se kterým Elsu seznámila její babička. Postupem času čtenář zjistí, že obě tyto linie spolu souvisí více, než by se čekalo, což se mně osobně velice líbilo.

Prostředí
Stejně jako u Oveho není vyloženě důležité, do jaké země je to zasazené, mohlo by se to odehrávat snad kdekoliv. Ovšem Babička je unikátní v ohledu toho vymysleného světa, který je v celé knize jeden z klíčových prvků a bez něho by ta kniha neměla to kouzlo. Vlastně mě až překvapilo, jak moc to měl autor promyšlené a často jsem se u knihy bavila právě díky tomu fantazijními světu.

Postavy
Elsa je hrdinka, kterou jsem si oblíbila už od prvních stránek. Nemohu posoudit, jaký vztah si k ní vytvoří starší čtenáři, ale pokud máte aspoň trochu rádi Harryho Pottera, musíte mít rádi i Elsu. Elsa je na svůj věk opravdu chytrá, ovšem v rámci mezí. Strašně se mi líbilo, že je u ní zachyceno, že vyrůstá jako dítě moderního věku, tudíž je u ní přístup k moderním technologiím samozřejmostí a přesně tak to v dnešní době spousta dětí má. Jednoduše působí jako skutečný člověk.

Mezi důležité postavy patří i ostatní obyvatelé domu, ve kterém Elsa bydlí. To jsou tak úžasně rozličné charaktery, že za to musím autorovi dát palec nahoru. Všechny postavy jsou své, často jde o lehce nevšední osobnosti, ale opět jsou všichni uvěřitelní.

Pocity, dojmy, hodnocení
Já jsem z této knihy nadšená. Po Muž jménem Ove jsem se na ni velmi těšila a za sebe musím říct, že se mi líbila ještě víc než autorova prvotina. Stylem psaní je kniha stejně výborná jako Ove, po příběhové stránce si mě získala ještě víc, protože mi ten příběh byl o něco bližší, to bylo způsobeno i hlavní postavou Elsou, které jsem dokonale rozuměla, přestože to je malá holčička. Ovšem i zbylé postavy má autor zmáknuté na výbornou.
Zkrátka a dobře já osobně jsem s knihou naprosto spokojená a za sebe vám ji upřímně doporučuji. Jestliže se vám líbil Ove, nevidím důvod, proč by se vám neměla líbit tato knížka. A i pokud jste Oveho nečetli, na Babička pozdravuje a omlouvá se se vážně podívejte, protože je to výborné čtení, které za vaši pozornost stojí.

Konečné hodnocení:
10/10
Za poskytnutí recenzního e-výtisku velice děkuji nakladatelství Host.

Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství.
Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde, zde a zde
Ke knize můžete shlédnout i knižní trailer:

Komentáře

  1. Super recenze ! :)
    Na knihu si mě docela nalákala,tak snad se k ní někdy dostanu.
    Muž jménem Ove jsem také nečetla,ale Babička mi zní lépe :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji! :)
      To jsem ráda! A určitě by byla velká chyba, kdyby ses k ní nakonec nedostala.
      Já osobně si myslím, že Babička je lepší a pokud ti i lépe zní, tak se do ní rozhodně pusť!

      Vymazat
  2. Vydarená recenzia, som rada, že sa niekomu páčil Ove aj Babička! Dúfam, že si ju teda niekedy prečítam, keďže štýl písania a humor bol už v Ovem skvelý... a tento príbeh znie veľmi dobre.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jo, sice se řadím k menšině, ale zkrátka se mi líbilo oboje. :D Já si myslím, že tobě by se to líbit mohlo. A snad i víc než ten Ove, stejně jako mně. :)

      Vymazat
  3. Skvělá recenze, na knihu si brousím zuby už dávno!

    OdpovědětVymazat
  4. Krásná recenze! :-) Pořád nevím, jestli ji číst nebo ne. Možná na ni není teď ten správný čas, tak ještě počkám :-).

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji! To znám - pustit se do knihy, až když je na ni ten správný čas, je často to nejlepší rozhodnutí - člověku se pak líbí mnohem víc, než kdyby ji četl už dřív. :)

      Vymazat
  5. Mě se dost líbila a určitě půjdu do další Backmanovi knihy:)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Na autorovu další knížku se moc těším! Už aby vyšla! :)

      Vymazat

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Přidejte se k Alžbětě a rozluštěte záhadu hotelu Winterhouse / Hotel Winterhouse

Alžběta Somersová je jedenáctiletá dívka, které před pár lety tragicky zemřeli rodiče, od té doby žije se svou tetou a strýcem, přičemž se všichni navzájem nesnáší. Jedinou útěchou a radostí jsou pro Alžbětu knihy a všemožné hádanky, které miluje. Pak se stane něco nečekaného a patrně ta nejvíc vzrušující věc v Alžbětině životě - někdo její tetě a strýci zaplatí dovolenou a jí přes vánoční prázdniny pobyt v tajemném hotelu Winterhouse. Teta a strýc nic nezpochybňují, na dovolenou bez otázek vyrazí a Alžbětu i přes její protesty do hotelu pošlou. Přestože je to v hotelu krásné, Alžběta se musí pořád sama sebe ptát, kdo jí do hotelu poslal a proč? Podaří se jí rozluštit tato záhada? A co všechny ty záhady spojené se samotným hotelem - rozluští Alžběta i je?

Zákaz pořizování knih aneb jak se v nakupování aspoň trochu omezit

Dneska Kath na svém blogu Kath's World of Books uveřejnila článek s pravidly ohledně nakupování knih. Jejich cílem má být omezení nakupování, nenakupování zbytečných knih a podobně. Já jsem se rozhodla zapojit, protože si mnohdy pořídím naprosto zbytečné knížky, které se pak marně snažím prodat. I když je pravda, že poslední dobou na sebe dávám více pozor, pořád bych byla radši, kdybych si některé knihy nekoupila, ale knihomol jako já si holt nemůže pomoct. :D Také musím myslet na neustále se ztenčující volné místo v mé knihovničce a pečlivěji tak vybírat knihy, které stojí za to mít doma. :) A jaká pravidla, že jsem si to stanovila? 1. Nebudu si pořizovat žádné nové série od neosvědčených autorů - myslím tím autorů, se kterými nemám zkušenosti a nevím, jak mi sednou. 2. Nebudu si pořizovat knihy jen kvůli pěkné obálce. 3. Nebudu  si pořizovat další díly sérií, ze kterých mám doma jen první díl, dokud ten první díl nepřečtu. 4. Omezím pořizování knih z young adult žánru.

Recenze: Královská hraničářka [RV]

Autor: John Flanagan Originální název: The Royal Ranger Přeložila: Zdena Tenklová Série: Hraničářův učeň Díl: 12. Počet stran, vazba: 456 stran, hardback Nakladatelství: Egmont, 2014 Hodnocení na GoodReads: 4,43/5 (2 370 hodnotících) Hodnocení obálky: 4/5 (libí se mi :)) Něco málo k ději Už je to mnoho let, co byl Will Dohoda hraničářským učněm a také je to již nějaká doba, co byl sám sebou. Po tragédii, která zasáhla jeho život, je Will jako vyměněný a netouží po ničem jiném než po pomstě. Pokud se jeho přátelům nepodaří vymyslet, jak Willovi pomoci, patrně to s ním skončí špatně. Naštěstí Halt přichází s nápadem, který nejen že pomůže Willovi, ale mohl by vyřešit i zapeklitou situaci, ve které se nachází Horác s princeznou Kasandrou. A tak Will dostává svého prvního učně.