Přeskočit na hlavní obsah

Recenze: Okamžik všeho [RV]

Autor: Shelly King
Originální název: The Moment of Everything
Přeložila: Martina Šímová
Počet stran, vazba: 312 stran, hardback
Nakladatelství: Host, 2015
Hodnocení na GoodReads: 3,62/5 (1031 hodnotících)
Hodnocení obálky: 4/5 (podle mě se moc povedla!)

Něco málo k ději
Přestože má Maggie vystudovanou literárně zaměřenou školu, nikdy s knihami skutečně nepracovala. Až to teď – byla vyhozena z IT firmy v Silicon Valley, na jejímž počátku stála, a jelikož se její finanční situace čím dál tím víc zhoršuje, začne pracovat v místním antikvariátu, který vede Hugo, její domácí. V antikvariátu také objeví starý výtisk knihy Milence lady Chatterleyové, a jelikož ten příběh měla dříve velmi ráda, neodolá a nahlédne do ní. K jejímu překvapení nalezne něco zajímavějšího, než je obsah samotné knížky – vzkazy mezi tajemnou dvojicí Henry a Catherine, které se postupně stávají milostnými. A právě tato kniha jí obrátí život vzhůru nohama.

Autorka a styl psaní
Shelly King je původem americká autorka, která vyrostla v Jižní Karolíně a na univerzitě v Tennessee vystudovala angličtinu. Na počátku rozkvětu Internetu se přestěhovala do Silicon Valley. Pracuje jako strategistka pro sociální média pro velké softwarové firmy. Román Okamžik všeho je její prvotina.

Přiznám se, že až nyní, při přípravě recenze, jsem si vyhledala informace o autorce a byla jsem poměrně překvapena zjištěním, že Okamžik všeho je její prvotina. To bych nehádala, protože se mi kniha četla naprosto skvěle a autorčin styl psaní mi byl velmi sympatický. Netvrdím, jde o dílo stylem psaní výjimečné, avšak mně čtení ubíhalo jedna báseň, tudíž za něj dávám palec nahoru.

Příběh, průběh děje
Nečekejte složitosti, nečekejte nepřetržitou akci, spíše se připravte na milé oddechové čtení, které v jistých ohledech potěší vaši knihomolskou dušičku, a pokud se s tímhle do knihy pustíte, nemuseli byste se dočkat zklamání, naopak by mohlo přijít spíše příjemné překvapení. Autorka předestírá i pár podnětů k zamyšlení, a jestliže budete naladěni na tu správnou notu, mohly by se vám ty myšlenky líbit, a třeba si budete i souhlasně pokyvovat, že je to vyjádřené skvěle.
Některé dějové zvraty jsem ani za mák nečekala. To musím autorce přiznat. Avšak velká škoda je, že samotný konec je tak plný klišé, až mi z toho bylo trochu špatně. Kdyby celá kniha končila o jednu kapitolu dříve, šlo by o mnohem lepší uzavření příběhu.

Prostředí
Oblast Silicon Valley mi osobně nic moc neříká a těžko jsem si to tam představovala, ovšem antikvariát, to už je jiná! Prostředí knih se zdá snad každému knihomolovi parádní, nebo snad ne?

Postavy
Tady to už s kvalitou kolísá víc. Přišlo mi, že všechny postavy jsou napsané tak nějak napůl, že jsou nedotažené, čtenář se s nimi seznámí jen skrze určité útržky. To se týkalo i samotné Maggie, která je tu hlavní hrdinkou. Nemůžu tvrdit, že by mi byla nějak protivná, spíše ji u sebe řadím mezi neutrální postavy, ale kdyby mi autorka umožnila trochu komplexnější pohled na ni, asi bych byla radši. Často se nějaká postava zachovala určitým způsobem a ne vždy bylo vysvětleno proč vlastně. Zkrátka a dobře, postavy jsou nejslabší článek celé knihy.

Pocity, dojmy, hodnocení
Když jsem knihu dočetla, byla jsem z ní relativně nadšená. Poměrně hodně mi sedla do nálady. To nadšení si pamatuji a určitě jí za to připisuji nějaké body, nicméně pokud mám knihu hodnotit se střízlivým odstupem, tak musím konstatovat, že se jedná o průměrný román. Tudíž jde o příjemné a milé čtení, jestliže člověk hledá něco nenáročného, co přelouská za krátkou chvíli. Ale pokud hledáte něco složitého, co vás bude nutit se zamýšlet nad smyslem lidského bytí, tak tohle určitě nečtěte a radši si najděte něco jiného.
Knihu doporučuji spíše čtenářkám, u těch má větší šanci na úspěch. Jestliže hledáte román s knižně laděným prostředím, můžete Okamžik všeho zkusit také. No a pokud si chcete u čtení odpočinout, nevidím důvod, proč byste nemohli právě u tohoto.

Konečné hodnocení:
6,5/10
Za poskytnutí recenzního e-výtisku velice děkuji nakladatelství Host.

Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství.
Zdroj obálky: zde
Zdroj obrázků: zde, zde, zde a zde

Komentáře

  1. Uf, no..některé pocity máme hodně podobné, ale některé naprosto odlišné. :) Z knihy jsem nadšená také, líbila se mi a i když tento žánr jsem začala číst nedávno, velice se mi kniha líbila a dala jsem ji plný počet bodů. Pro mě, člověka, které "ženskou literaturu" příjiš nečte, to bylo opravdu luxusní dílo. :)
    Skvěle napsaná recenze... :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. No vidíš, já sice velký fanoušek ženské literatury nejsem, ale něco jsem si už přečetla a možná proto u mě to nadšení pak opadlo. Ale určitě to bylo dost fajn čtení, chápu, když se to někomu líbí opravdu hodně, ale rozumím i těm, kteří jsou z toho naopak zklamaní. :)
      Děkuji! :)

      Vymazat

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Přidejte se k Alžbětě a rozluštěte záhadu hotelu Winterhouse / Hotel Winterhouse

Alžběta Somersová je jedenáctiletá dívka, které před pár lety tragicky zemřeli rodiče, od té doby žije se svou tetou a strýcem, přičemž se všichni navzájem nesnáší. Jedinou útěchou a radostí jsou pro Alžbětu knihy a všemožné hádanky, které miluje. Pak se stane něco nečekaného a patrně ta nejvíc vzrušující věc v Alžbětině životě - někdo její tetě a strýci zaplatí dovolenou a jí přes vánoční prázdniny pobyt v tajemném hotelu Winterhouse. Teta a strýc nic nezpochybňují, na dovolenou bez otázek vyrazí a Alžbětu i přes její protesty do hotelu pošlou. Přestože je to v hotelu krásné, Alžběta se musí pořád sama sebe ptát, kdo jí do hotelu poslal a proč? Podaří se jí rozluštit tato záhada? A co všechny ty záhady spojené se samotným hotelem - rozluští Alžběta i je?

Zákaz pořizování knih aneb jak se v nakupování aspoň trochu omezit

Dneska Kath na svém blogu Kath's World of Books uveřejnila článek s pravidly ohledně nakupování knih. Jejich cílem má být omezení nakupování, nenakupování zbytečných knih a podobně. Já jsem se rozhodla zapojit, protože si mnohdy pořídím naprosto zbytečné knížky, které se pak marně snažím prodat. I když je pravda, že poslední dobou na sebe dávám více pozor, pořád bych byla radši, kdybych si některé knihy nekoupila, ale knihomol jako já si holt nemůže pomoct. :D Také musím myslet na neustále se ztenčující volné místo v mé knihovničce a pečlivěji tak vybírat knihy, které stojí za to mít doma. :) A jaká pravidla, že jsem si to stanovila? 1. Nebudu si pořizovat žádné nové série od neosvědčených autorů - myslím tím autorů, se kterými nemám zkušenosti a nevím, jak mi sednou. 2. Nebudu si pořizovat knihy jen kvůli pěkné obálce. 3. Nebudu  si pořizovat další díly sérií, ze kterých mám doma jen první díl, dokud ten první díl nepřečtu. 4. Omezím pořizování knih z young adult žánru.

Recenze: Královská hraničářka [RV]

Autor: John Flanagan Originální název: The Royal Ranger Přeložila: Zdena Tenklová Série: Hraničářův učeň Díl: 12. Počet stran, vazba: 456 stran, hardback Nakladatelství: Egmont, 2014 Hodnocení na GoodReads: 4,43/5 (2 370 hodnotících) Hodnocení obálky: 4/5 (libí se mi :)) Něco málo k ději Už je to mnoho let, co byl Will Dohoda hraničářským učněm a také je to již nějaká doba, co byl sám sebou. Po tragédii, která zasáhla jeho život, je Will jako vyměněný a netouží po ničem jiném než po pomstě. Pokud se jeho přátelům nepodaří vymyslet, jak Willovi pomoci, patrně to s ním skončí špatně. Naštěstí Halt přichází s nápadem, který nejen že pomůže Willovi, ale mohl by vyřešit i zapeklitou situaci, ve které se nachází Horác s princeznou Kasandrou. A tak Will dostává svého prvního učně.