Přeskočit na hlavní obsah

Atmosférická a fascinující povídková sbírka


Sbírka dvanácti povídek zasazená do prostředí Argentiny, ve velké převaze do hlavního města Buenos Aires, která reflektuje špinavost, drsnost a nebezpečí nejen toho prostředí, ale i jeho obyvatel. Realita se tu stýká s fantastičnem, minulost s přítomností. Protagonisté jsou ženy, muži, děti. Chudí, bohatí, ti někde mezi. Ale nejdůležitější otázkou u těchto povídek je, co budete za skutečnost považovat vy?

Mariana Enriquez je argentinská autorka narozena roku 1973. Vystudovala žurnalistiku a sociální komunikaci, v současné době pracuje jako zástupce šéfredaktora v deníku Página/12. Věnuje se povídkové, ale i románové tvorbě. Právě kniha Co nám oheň vzal jí přinesla největší úspěch, povšimli si jí nakladatelé po celém světě, vyjde i v anglickém překladu.

Musím se přiznat, že tahle kniha mě uhranula hlavně svou obálkou. Opravdu, kdyby se nakladatelství Host nerozhodlo pro tak krásnou obálku, určitě bych nad pořízením a přečtením knihy váhala mnohem déle. A když mám teď tu knihu přečtenou, tak musím říct, že k ní ta obálka perfektně sedí. Naprosto úžasně vystihuje její atmosféru a vyjadřuje to (kulturní) prostředí, ve kterém se to odehrává. Nicméně mě to samozřejmě zaujalo i podle anotace, říkala jsem si, že by to mohlo být zase něco jiného, než co jsem normálně zvyklá číst.

A to to tedy bylo! Stoprocentně se jedná o jednu z nejzvláštnějších a nejpodivnějších knih, jaké jsem kdy četla, ovšem myslím to v tom nejlepším možném smyslu slova!

Jednotlivé povídky jsou dost odlišné, každá je v nějakém prvku naprosto svá. Jsou různě dlouhé, psané různým stylem, mají různý typ hrdinů, avšak pár věcí mají i společných. Tak třeba autorka strašně ráda nechává na čtenáři, aby si sám a podle sebe domyslel, jak to vlastně dopadlo. Je to jen na vás a na tom, jak bujnou fantazii máte. Někoho by mohla tahle neurčitost rozčilovat, ale mně to přišlo geniální, protože pro mě osobně to jen přidávalo na atmosféře příběhů.



Ta atmosféra je jeden z nejdůležitějších a nejpovedenějších aspektů knihy. Atmosféru autorka totiž dokáže nastolit naprosto dokonale. Většinou je dosti mrazivá, hodně temná a strašidelná. Občas jsem měla takový nepříjemný pocit, no a v pár případech jsem měla super nahnáno. (Avšak podle mě to měřit nemůžete, já jsem neskutečný strašpytel.) Některé z povídek (i když ona vlastně většina) jsou až kupodivu značně psychologické.

Vyloženě něco negativního nemám snad ke žádné z povídek. Ovšem mezi mé největší favority se zařadily Špinavý kluk, Adelin dům, Konec školního roku a Co nám oheň vzal.

Nicméně na druhou stranu si myslím, že kniha není nic přímo pro masové čtenáře. Spíše ji ocení ti z vás, kterým nevadí, když autor ve svém díle experimentuje a zkouší nové věci. Musíte počítat s určitou nereálností a menším problémem může být i přímo to prostředí Buenos Aires. Autorka často jmenuje různé čtvrti či města, které zahraničnímu čtenáři nic moc neřeknou. Také jde o jinou kulturu a celkovou situaci v té zemi. I když já osobně jsem nové informace jen a jen uvítala, protože jinak je pro mě tohle prostředí naprosto neznámé. 

Hledáte-li něco nového, něco, s čím se běžně na našem knižním trhu nesetkáte, tak rozhodně doporučuji se podívat po téhle sbírce. Zaručuji vám atmosférické a fascinující čtení. Je tu vysoká šance, že si zde každý přijde jistým způsobem na své - ať už hledáte duchařský příběh, horor či drama. Pokud dáte knize šanci, nebudete litovat. Já sama nelituji ani v nejmenším, jsem velice ráda, že jsem si nenechala ujít tenhle zážitek. A jestli nakladatelství Host od autorky někdy ještě něco vydá, bez pochyb tomu budu věnovat svou pozornost.

Jestliže stojíte o číselné hodnocení, mělo by podobu 85%.

Údaje o knize
Český název: Co nám oheň vzal
Originální název: Las cosas que perdimos en el fuego
Autor: Mariana Enriquez
Přeložila: Lada Hazaiová
Nakladatelství: Host, 2016
Počet stran, vazba: 205 stran, hardback
Hodnocení na GoodReads: 3,96/5 (356 hodnotících)

Komentáře

  1. O této knize jsem nic neslyšela a vypadá docela lákavě. Připíšu si jí na seznam. Hezká recenze!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jé, tak to jsem ráda! Určitě doporučuji ji omrknout. :) Děkuji. :)

      Vymazat

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Přidejte se k Alžbětě a rozluštěte záhadu hotelu Winterhouse / Hotel Winterhouse

Alžběta Somersová je jedenáctiletá dívka, které před pár lety tragicky zemřeli rodiče, od té doby žije se svou tetou a strýcem, přičemž se všichni navzájem nesnáší. Jedinou útěchou a radostí jsou pro Alžbětu knihy a všemožné hádanky, které miluje. Pak se stane něco nečekaného a patrně ta nejvíc vzrušující věc v Alžbětině životě - někdo její tetě a strýci zaplatí dovolenou a jí přes vánoční prázdniny pobyt v tajemném hotelu Winterhouse. Teta a strýc nic nezpochybňují, na dovolenou bez otázek vyrazí a Alžbětu i přes její protesty do hotelu pošlou. Přestože je to v hotelu krásné, Alžběta se musí pořád sama sebe ptát, kdo jí do hotelu poslal a proč? Podaří se jí rozluštit tato záhada? A co všechny ty záhady spojené se samotným hotelem - rozluští Alžběta i je?

Zákaz pořizování knih aneb jak se v nakupování aspoň trochu omezit

Dneska Kath na svém blogu Kath's World of Books uveřejnila článek s pravidly ohledně nakupování knih. Jejich cílem má být omezení nakupování, nenakupování zbytečných knih a podobně. Já jsem se rozhodla zapojit, protože si mnohdy pořídím naprosto zbytečné knížky, které se pak marně snažím prodat. I když je pravda, že poslední dobou na sebe dávám více pozor, pořád bych byla radši, kdybych si některé knihy nekoupila, ale knihomol jako já si holt nemůže pomoct. :D Také musím myslet na neustále se ztenčující volné místo v mé knihovničce a pečlivěji tak vybírat knihy, které stojí za to mít doma. :) A jaká pravidla, že jsem si to stanovila? 1. Nebudu si pořizovat žádné nové série od neosvědčených autorů - myslím tím autorů, se kterými nemám zkušenosti a nevím, jak mi sednou. 2. Nebudu si pořizovat knihy jen kvůli pěkné obálce. 3. Nebudu  si pořizovat další díly sérií, ze kterých mám doma jen první díl, dokud ten první díl nepřečtu. 4. Omezím pořizování knih z young adult žánru.

Tipy na knihy v angličtině

V posledních měsících jsem přečetla pár anglických knížek, o kterých jsem se zde na blogu vůbec nezmínila, vzhledem k mé neaktivitě. Nicméně teď zpětně mě to mrzí, proto jsem se rozhodla, že vám sepíšu tipy na anglické knížky z poslední doby, většinou se jedná o loňské novinky či o novinky ze začátku tohoto roku. Snad někdo z vás shledá tato doporučení nápomocná!