Přeskočit na hlavní obsah

I moje city jsou důležité. Jsem taky jen člověk.


Ačkoliv fikci pro dospělé nečtu moc často, na každou novou knihu od Fredrika Backmana se nedočkavostí doslova klepu. Když jsem se pouštěla do všemi oblíbené knihy Muž jménem Ove, ani mě nenapadlo, že si příběh toho postaršího bručouna tak zamiluji. Zdálo se mi neuvěřitelné, že se mi Babička pozdravuje a omlouvá se líbilo ještě víc. A i s knihou Byla tady Britt-Marie přináší další jedinečný příběh. Backman dokáže vzít netypické postavy, starce a děti, a překrásným způsobem převyprávět jejich příběhy, které člověka chytnou za srdce. Právě proto ho zbožňuji. 
Mám tak neskutečnou radost, že už v srpnu vyjde autorova další kniha - Co by můj syn měl vědět o světě. A jelikož nakladatelství Host své čtenáře rádo rozmazluje, už v listopadu nás čeká i Medvědín. Čím to udělat ještě lepší? Soutěží! Obě tyto knihy můžete vyhrát, pokud na vybraných blozích a webových stránkách najdete deníkové zápisky Fredrika Backmana a v nich skryté indicie. A deníkový zápisek číslo 6 máte zde!

--------------

I moje city jsou důležité. Jsem taky jen člověk.

V kancelářské budově, kde si můj kamarád N. a já pronajímáme kancelář.

Já: CO TO SAKRA!

Prásknutí klávesnicí o stůl, dusot dolů na recepci doprovázený asi — nejspíš — možná poněkud neúměrně rozrušenou řečí těla.

Já: Už ZASE nefunguje ta pitomá wifi a já už fakt…

Odmlčím se, když zjistím, že na recepci huláká dalších šest lidí.

Recepční: (s takovou trpělivostí, jako by před nástupem na tuto pozici pracovala v Arkham Asylum) Já vás slyším, všechny, wifi nefunguje v celé budově a chápu, že je to nepříjemná komplikace. Naši technici už na tom usilovně pracují. Slibuji, že to opravíme, co nejdřív to bude možné.

Muž: A to je KDY? Tlačí nás DEADLINE!

Druhý muž: Spadlo to uprostřed našeho aktualizačního procesu systému během PŘENOSU DOKUMENTŮ… *dlouhý řetězec slov, kterým jsem z větší části nerozuměl a o kterých jsem si téměř jist, že ani neexistují*.

Třetí muž: Když jsme sem nastupovali, slibovali jste nám bezproblémový… *nesouvislá snůška řečí, ve kterých jsem zachytil jen cosi o videokonferenci, co neprobíhala zrovna podle plánu, a že to dozajista ovlivní podstatnou část západoevropské tržní ekonomiky, jak ji známe*.

Žena: To už je POTŘETÍ tento týden… *různorodá prohlášení o tom, že veškerá jejich činnost teď „stojí“, tu a tam doplněná výběrem dramatických termínů, kvůli nimž se zdá, že žena musí řídit národní zbrojní továrnu ve sklepě*.

Ticho. Recepční se otočí ke mně.

Recepční: (Stále jako malý přívětivý zázrak) Potřebujete s něčím pomoct?

Já: Cože? Ne… teda… akorát… nefunguje wifi…

Recepční: (Ve všech směrech až nepřirozeně chápavá a ohleduplná) Opravdu mě to moc mrzí. Pracoval jste zrovna na něčem vážně důležitém?

Já: (Odkašlu si.) Díval jsem se na The Flash na Netflixu.

Ticho. Jistá výměna pohledů mezi mužem, druhým mužem, třetím mužem, ženou a recepční.

Já: (Náhle si uvědomím, jak je mým zvykem, že nejlepší způsob, jakým je třeba navázat na ne zrovna promyšlenou odpověď, není mlčení, ale naopak zvýšení tempa diskuse.) Moje žena má přede mnou půl série náskok! Doma prostě člověk NIKDY nemá čas, víte? Co? Ne? Já… no… je to… chci říct… je to přece… není to asi zas tak důležité, ale…

Ticho. Hlasitě se zasměju. Nikdo jiný se ale nesměje. Se střídavým úspěchem se snažím zabránit sám sobě v bubnování na imaginární bubínek. Nikdo se ke mně ani náznakem nechce připojit.

Já: (Poškrábu se na několika místech na tváři.) Ale můžu se zatím dívat na telefonu. Takže mi pak můžete… jen říct, až… no… až wifi…

Ticho.

Já: (Samozřejmě jaksepatří sebevědomě) Napsal jsem i knihu! Nedívám se… netrávím celé dny sledováním The Flash, to bych přece… navíc o polovinu série ZAOSTÁVÁM za svou ženou, takže chápete…

Ticho.

Já: (Aby to nevypadalo, že jsem na recepci jen kvůli tomuto) Navíc došlo mléko v automatu na kávu.

Ticho.

Já: (Ve snaze vypadat schopně a samostatně) Můžu ho doplnit sám.

Ticho.

Já: (Se značnými obtížemi se rozloučit) Tak zatím.

PS: Jinak jde můj sociální zácvik dobře, díky za optání.

Zdroj: http://www.fredrikbackman.com

--------------

Další přiznání Fredrika Backmana najdete v pondělí 24. července na blogu Rachel Roo.
Předchozí příspěvek visí už na webových stránkách Skandinávského domu.
Pro přehled a účast v soutěži o knihy Co by můj syn měl vědět o světě a Medvědín sledujte Facebook nakladatelství Host

Komentáře

  1. Tak to je boží. Takhle jsem se nezasmála dlouho :D

    Gabux

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. No že jo! :D Podle mě je super vidět, že je Backman v reálu stejně tak vtipný jako ve svých knihách. :D :)

      Vymazat

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Přidejte se k Alžbětě a rozluštěte záhadu hotelu Winterhouse / Hotel Winterhouse

Alžběta Somersová je jedenáctiletá dívka, které před pár lety tragicky zemřeli rodiče, od té doby žije se svou tetou a strýcem, přičemž se všichni navzájem nesnáší. Jedinou útěchou a radostí jsou pro Alžbětu knihy a všemožné hádanky, které miluje. Pak se stane něco nečekaného a patrně ta nejvíc vzrušující věc v Alžbětině životě - někdo její tetě a strýci zaplatí dovolenou a jí přes vánoční prázdniny pobyt v tajemném hotelu Winterhouse. Teta a strýc nic nezpochybňují, na dovolenou bez otázek vyrazí a Alžbětu i přes její protesty do hotelu pošlou. Přestože je to v hotelu krásné, Alžběta se musí pořád sama sebe ptát, kdo jí do hotelu poslal a proč? Podaří se jí rozluštit tato záhada? A co všechny ty záhady spojené se samotným hotelem - rozluští Alžběta i je?

Zákaz pořizování knih aneb jak se v nakupování aspoň trochu omezit

Dneska Kath na svém blogu Kath's World of Books uveřejnila článek s pravidly ohledně nakupování knih. Jejich cílem má být omezení nakupování, nenakupování zbytečných knih a podobně. Já jsem se rozhodla zapojit, protože si mnohdy pořídím naprosto zbytečné knížky, které se pak marně snažím prodat. I když je pravda, že poslední dobou na sebe dávám více pozor, pořád bych byla radši, kdybych si některé knihy nekoupila, ale knihomol jako já si holt nemůže pomoct. :D Také musím myslet na neustále se ztenčující volné místo v mé knihovničce a pečlivěji tak vybírat knihy, které stojí za to mít doma. :) A jaká pravidla, že jsem si to stanovila? 1. Nebudu si pořizovat žádné nové série od neosvědčených autorů - myslím tím autorů, se kterými nemám zkušenosti a nevím, jak mi sednou. 2. Nebudu si pořizovat knihy jen kvůli pěkné obálce. 3. Nebudu  si pořizovat další díly sérií, ze kterých mám doma jen první díl, dokud ten první díl nepřečtu. 4. Omezím pořizování knih z young adult žánru.

Recenze: Královská hraničářka [RV]

Autor: John Flanagan Originální název: The Royal Ranger Přeložila: Zdena Tenklová Série: Hraničářův učeň Díl: 12. Počet stran, vazba: 456 stran, hardback Nakladatelství: Egmont, 2014 Hodnocení na GoodReads: 4,43/5 (2 370 hodnotících) Hodnocení obálky: 4/5 (libí se mi :)) Něco málo k ději Už je to mnoho let, co byl Will Dohoda hraničářským učněm a také je to již nějaká doba, co byl sám sebou. Po tragédii, která zasáhla jeho život, je Will jako vyměněný a netouží po ničem jiném než po pomstě. Pokud se jeho přátelům nepodaří vymyslet, jak Willovi pomoci, patrně to s ním skončí špatně. Naštěstí Halt přichází s nápadem, který nejen že pomůže Willovi, ale mohl by vyřešit i zapeklitou situaci, ve které se nachází Horác s princeznou Kasandrou. A tak Will dostává svého prvního učně.