Přeskočit na hlavní obsah

Sci-fi kniha, která vás chytne a až do konce nepustí


Když bylo Rose Franklinové jedenáct let, propadla se pod zem do tajemné místnosti s jakousi podivnou rukou uvnitř. Teď je to dospělá žena, vědkyně, a je přizvána k projektu, který tu ruku zkoumá. Všechno značí, že vznikla za pomoci neskutečně vyspělých technologií, přestože je minimálně tři tisíce let stará. Jak je tohle možné? Je dílem lidí, nebo někoho/něčeho jiného? A je na Zemi pouze ta ruka, nebo i další části?

Sylvain Neuvel je kanadský autor, lingvista a překladatel, přestože si nejvíc přál stát se astronautem. Debutoval právě románem Spící obři, což je první díl ze série Akta Themis. Spící obři vycházejí ve 14 jazycích a v GoodReads Choice Awards za rok 2016 se kniha ocitla mezi šesti nejlepšími v žánru sci-fi.

Musím říct, že knihy Spící obři jsem si všimla právě díky její nominaci v GoodReads Choice Awards, od té doby jsem ji měla ve svém hledáčku, tudíž mi vydání v češtině udělalo obrovskou radost. Než jsem se do knihy pustila, moc jsem toho o ní nevěděla - vlastně pořádně jen to, že jde o sci-fi. A asi i proto jsem z ní nakonec byla tak překvapená!

Překvapilo mě už jen to, jakým stylem je kniha napsaná. Vyprávění je podáno skrze různé rozhovory, popisy provedení mise, deníkové zápisky. V tomhle kniha velice připomíná např. Illuminae od Amie Kaufman a Jaye Kristoffa, i když to teda není tak graficky propracované, ale princip je stejný. Ovšem tady podobnost končí, Spící obři jsou totiž jinak dospělejší (je tam mnohem více politiky), originálnější a zkrátka o třídu výš.

S tím se dostávám k příběhu. Musím říct, že mě ohromilo, že i navzdory tomu stylu psaní, je příběh podán zdařile - u podobného stylu psaní je autor přece jenom omezenější než při normálním vyprávění v er-formě či ich-formě. Autor si s tím ale poradil na jedničku - v rozhovorech jsou všechny informace, které čtenář potřebuje. Jelikož jsou postavy vědci či vojáci, jsou jejich popisy relativně věcné, tudíž se člověk ničím nezdržuje, ovšem nechybí ani pořádné napětí. A ty dějové zvraty? Páni! Musím říct, že se mi při čtení několikrát stalo, že jsem zůstala zírat s otevřenou pusou. I přes to relativně neosobní vyprávění jsem vše dosti prožívala, knihu jsem odkládala jen nerada, jelikož jsem byla skutečně zvědavá, co se bude dít dál. Časově kniha pokrývá několik let a stane se tam toho fakt hodně. Samotný konec vás zanechává s touhou mít po ruce další díl.



Co se týče postav - ze začátku toho o nich moc nevíte. A i postupem času poznáváte spíše jejich současné já, než abyste detailně poznali jejich historii. Ovšem i to stačí, aby se vám hlavní aktéři dostali pod kůži. Kromě Rose Franklinové v knize vystupuje praporčice Kara Resniková, lingvista Vincent Coutur a nejmenovaný muž, který se všemi ty rozhovory vede. Právě ten působí asi nejzajímavěji - v průběhu knihy o něm zjistíte jen minimum, většinou ohledně jeho osoby můžete pouze hádat. A já jsem velice zvědavá, jestli se někdy odhalí, kdo to tedy je. Postav je v knize více, ale stálou roli hrají tito.

Z knihy Spící obři se vyklubalo fakt velké překvapení. Nadchl mě ten způsob vyprávění, a pak hlavně ten příběh. Celou dobu jsem byla neskutečně zvědavá, jakým směrem se to bude ubírat. A z toho směru jsem vskutku nadšená - pro další díly se rozhodně máme na co těšit. Já osobně se nemohu pokračování dočkat!

Aby vás tahle kniha zaujala, určitě by bylo dobré, kdybyste měli rádi sci-fi, konkrétně mě pak napadají filmy jako je Transformers či Pacific Rim. Také pokud vás bavil způsob, jak je vyprávěno Illuminae, a hledáte něco podobného, zkuste tohle. A to i v případě, že vás Illuminae nenadchlo. 

Spící obři zkrátka stojí za přečtení. Slibuji, že se u knihy nudit nebudete, navíc je to vážně čtivé. Číselně pak hodnotím 100%, protože jsem si to čtení opravdu užila.

Údaje o knize
Český název: Spící obři
Originální název: Sleeping Giants
Autor: Sylvain Neuvel
Přeložila: Naďa Funioková
Série: Akta Themis
Díl: 1.
Nakladatelství: Knižní klub, 2017
Počet stran, vazba: 354 stran, paperback
Hodnocení na GoodReads: 3,84/5 (24 350 hodnotících)

Komentáře

  1. na tuhle knihu slysim jen samou chvalu :-D uz ji mam take na seznamu, jen ji poridit :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. A ta chvála je oprávněná! :) Tak snad se ti kniha bude líbit! :)

      Vymazat
  2. Původně jsem knihu neplánovala vůbec číst - poslední dobou nemám na sci-fi chu't. Ale po tvé recenzi má své místo na TBR poličce na Goodreads a doufám, že si ji brzy přečtu :) Sepsala jsi to skvěle!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jé, tak to mám radost! Tobě se Illuminae líbilo, viď? V tom případě by tě tahle kniha mohla minimálně zaujmout, když ne nadchnout tolik jako mě. :D :)

      Vymazat
    2. Illuminae jsem si zamilovala, takže doufám, že máš pravdu :)

      Vymazat
    3. Tak uvidíš. Každopádně budu zvědavá, co na knihu povíš. :)

      Vymazat

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Přidejte se k Alžbětě a rozluštěte záhadu hotelu Winterhouse / Hotel Winterhouse

Alžběta Somersová je jedenáctiletá dívka, které před pár lety tragicky zemřeli rodiče, od té doby žije se svou tetou a strýcem, přičemž se všichni navzájem nesnáší. Jedinou útěchou a radostí jsou pro Alžbětu knihy a všemožné hádanky, které miluje. Pak se stane něco nečekaného a patrně ta nejvíc vzrušující věc v Alžbětině životě - někdo její tetě a strýci zaplatí dovolenou a jí přes vánoční prázdniny pobyt v tajemném hotelu Winterhouse. Teta a strýc nic nezpochybňují, na dovolenou bez otázek vyrazí a Alžbětu i přes její protesty do hotelu pošlou. Přestože je to v hotelu krásné, Alžběta se musí pořád sama sebe ptát, kdo jí do hotelu poslal a proč? Podaří se jí rozluštit tato záhada? A co všechny ty záhady spojené se samotným hotelem - rozluští Alžběta i je?

Zákaz pořizování knih aneb jak se v nakupování aspoň trochu omezit

Dneska Kath na svém blogu Kath's World of Books uveřejnila článek s pravidly ohledně nakupování knih. Jejich cílem má být omezení nakupování, nenakupování zbytečných knih a podobně. Já jsem se rozhodla zapojit, protože si mnohdy pořídím naprosto zbytečné knížky, které se pak marně snažím prodat. I když je pravda, že poslední dobou na sebe dávám více pozor, pořád bych byla radši, kdybych si některé knihy nekoupila, ale knihomol jako já si holt nemůže pomoct. :D Také musím myslet na neustále se ztenčující volné místo v mé knihovničce a pečlivěji tak vybírat knihy, které stojí za to mít doma. :) A jaká pravidla, že jsem si to stanovila? 1. Nebudu si pořizovat žádné nové série od neosvědčených autorů - myslím tím autorů, se kterými nemám zkušenosti a nevím, jak mi sednou. 2. Nebudu si pořizovat knihy jen kvůli pěkné obálce. 3. Nebudu  si pořizovat další díly sérií, ze kterých mám doma jen první díl, dokud ten první díl nepřečtu. 4. Omezím pořizování knih z young adult žánru.

Recenze: Královská hraničářka [RV]

Autor: John Flanagan Originální název: The Royal Ranger Přeložila: Zdena Tenklová Série: Hraničářův učeň Díl: 12. Počet stran, vazba: 456 stran, hardback Nakladatelství: Egmont, 2014 Hodnocení na GoodReads: 4,43/5 (2 370 hodnotících) Hodnocení obálky: 4/5 (libí se mi :)) Něco málo k ději Už je to mnoho let, co byl Will Dohoda hraničářským učněm a také je to již nějaká doba, co byl sám sebou. Po tragédii, která zasáhla jeho život, je Will jako vyměněný a netouží po ničem jiném než po pomstě. Pokud se jeho přátelům nepodaří vymyslet, jak Willovi pomoci, patrně to s ním skončí špatně. Naštěstí Halt přichází s nápadem, který nejen že pomůže Willovi, ale mohl by vyřešit i zapeklitou situaci, ve které se nachází Horác s princeznou Kasandrou. A tak Will dostává svého prvního učně.