Přeskočit na hlavní obsah

Karty jsou rozdané. Jak budeš hrát svou hru?


Jan'Tepové jsou národ mágů. Nicméně aby člověk mohl získat své kouzelnické jméno, musí úspěšně složit zkoušky, které dokážou jeho magické schopnosti. Pokud zkoušky nesloží, stane se z něho Sha'Tep, ti jsou jen něco málo víc než otroci. Kellen pochází z mocného jan'tepského rodu, jeho mladší sestra je už teď jedna z nejmocnějších čarodějek, avšak Kellenova magie je den ode dne slabší. Podaří se mu i tak u zkoušek obstát a vysloužit si kouzelnické jméno? Nebo se z něho stane Sha'Tep? Či s ním má osud úplně jiné plány?

Sebastien de Castell je kanadský autor, který má titul z archeologie, ale hned po dokončení školy zjistil, že takhle nudnou práci dělat nechce. Vyzkoušel mnoho různých povolání, až se dostal ke psaní. Debutoval fantasy sérii pro dospělé jménem Greatcoats. Divotvůrce je jeho druhá série, tentokrát zaměřená na mládež.

Kdo by si nevšiml knihy s takhle pěknou obálkou? Jo, asi jsem povrchní, ale tentokrát mě kniha hodně lákala kvůli obálce a tomu, co ta obálka slibovala. Také jsem na Divotvůrce viděla samé pozitivní názory a myslela jsem si, že to je jasná věc, že se mi to bude líbit. Bohužel se mi tentokrát má zvýšená očekávání vymstila a já nakonec byla zanechána zklamaná. Ale vezmeme to hezky popořadě. 

Divotrůce začíná relativně dobře. Kellen je postava, která krásně rozumí sarkasmu, proto bylo příjemné číst příběh z jeho pohledu. Celkově je kniha vskutku čtivá, což je jedině dobře, protože v opačném případě bych měla asi problém ji vůbec dočíst. Hned úvodní kapitola začíná soubojem, který nám ukazuje, jak prohnaný a inteligentní Kellen je. Jenže jakmile se dostanete za ten zajímavý začátek, příběh ztrácí tempo a přestože to není tak, že by se vůbec nic nedělo, je to nuda. Autor nabere dech až s druhou polovinou, kdy začne na čtenáře chrlit jedno překvapení za druhým a konečně se dostane na nějaké napětí. Avšak i tak mi to přišlo zdlouhavé a já se stále nemohla zbavit dojmu, že mi tam něco chybí.

Ovšem abych autorovi úplně nekřivdila - v druhé polovině příběhu se vyskytl dostatek nových informací, aby mě to donutilo dumat nad tím, že pokračování by mohlo stát za to. Což nasvědčuje i zakončení, proto jsem zvědavá, co se z téhle série nakonec vyklube.



Worldbuilding mi naneštěstí přišel takový ochuzený. Autor sice má zajímavé nápady - celý ten systém magie je fajn, kočkoveverka je zábavná bytost, ale občas to působilo neuceleně a nedotaženě. Jistě, autor možná nechtěl čtenáře zahlcovat kopou informací, jenže já bych to lepší vysvětlení chtěla. Navíc se přiznám, že jsem trochu čekala něco ve smyslu magického divokého západu, což jsem nedostala, ale bylo by neskutečně husté, kdyby ano.

Kellen je bez debat to nejlepší na celé knize. Jak jsem psala už výše, sarkasmus mu není cizí, umí používat hlavu a ani se z něj v průběhu nestane žádný pobláznění romantik. To minimum romance bylo vlastně také příjemné osvěžení! Kellen se postupně mění a musím říct, že na konci se mi líbil ještě víc než na začátku! Ohledně dalších postav - kočkoveverčák Reichs je prostě nevymáchaná huba a v knize slouží jako tzv. comic relief. Ferius Parfax zase zachrání skoro každou situaci a ještě stihne Kellenovi dělat mentora. Ferius by mohla být výtečná postava, kdyby nebyla jen figurkou v příběhu. Nicméně doufám, že tohle změní pokračování, snad dostane více prostoru a čtenář ji lépe pozná. 

Co mi ale tentokrát poměrně vadilo u zpracování knihy, byl nepořádek v užívání kurzívy. Častokrát se stalo, že věta byla nesmyslně z poloviny psaná kurzívou, z poloviny bez kurzívy. Občas se to týkalo jednotlivých slov. Takhle ta kurzíva absolutně poztrácela smysl a bylo by snad lepší, kdyby tam nebyla vůbec.

Divotvůrce není špatná kniha. Já jen udělala tu chybu, že jsem podlehla vysokým očekáváním, kterým kniha nevyhověla. Dost mě to mrzí, ale znáte to - co se nelíbí mně, může se líbit tobě. Takže pokud vás kniha láká, rozhodně jí dejte šanci.

Číselně hodnotím 70%, pokud vás baví YA fantasy, podívejte se na ni. I když si myslím, že Divotvůrce sedne spíše mladším čtenářům YA.

Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji společnosti Albatrosmedia.
Knihu si můžete objednat na stránkách e-shopu.

Údaje o knize
Český název: Divotvůrce
Originální název: Spellslinger
Autor: Sebastien de Castell
Přeložil: Peter Kadlec
Série: Divotvůrce
Díl: 1.
Nakladatelství: Egmont, 2017
Počet stran, vazba: 408 stran, hardback
Hodnocení na GoodReads: 4,12/5 (1 050 hodnotících)

Komentáře

  1. zni to zajimave, ale jsem rozmazleny clovek. jen dobry napad a jedna postava mi nestaci, obzvlaste, kdyz se nerozpitvala magie. :D

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jo, myslím, že zrovna tobě by to taky nestačilo. Jako je to příjemná oddechovka, ale víc bych za tím nehledala. :)

      Vymazat
  2. Obálka je opravdu nádherná a zaujala mě na první pohled. Anotace už ale tolik ne. Celkově mám předtuchu, že bych byla zklamaná. Dám tomu čas. Možná jednou po knize šáhnu a bude se mi líbit.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jo, ta obálka se fakt maximálně povedla a co teprve ta k druhému dílu! Ta je laděná do fialova! :D Jestli tě to vyloženě neláká, určitě se čtením nespěchej. A pokud se k ní nakonec vůbec nedostaneš, tak podle mě ani zas o tolik nepřijdeš. :)

      Vymazat

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Přidejte se k Alžbětě a rozluštěte záhadu hotelu Winterhouse / Hotel Winterhouse

Alžběta Somersová je jedenáctiletá dívka, které před pár lety tragicky zemřeli rodiče, od té doby žije se svou tetou a strýcem, přičemž se všichni navzájem nesnáší. Jedinou útěchou a radostí jsou pro Alžbětu knihy a všemožné hádanky, které miluje. Pak se stane něco nečekaného a patrně ta nejvíc vzrušující věc v Alžbětině životě - někdo její tetě a strýci zaplatí dovolenou a jí přes vánoční prázdniny pobyt v tajemném hotelu Winterhouse. Teta a strýc nic nezpochybňují, na dovolenou bez otázek vyrazí a Alžbětu i přes její protesty do hotelu pošlou. Přestože je to v hotelu krásné, Alžběta se musí pořád sama sebe ptát, kdo jí do hotelu poslal a proč? Podaří se jí rozluštit tato záhada? A co všechny ty záhady spojené se samotným hotelem - rozluští Alžběta i je?

Zákaz pořizování knih aneb jak se v nakupování aspoň trochu omezit

Dneska Kath na svém blogu Kath's World of Books uveřejnila článek s pravidly ohledně nakupování knih. Jejich cílem má být omezení nakupování, nenakupování zbytečných knih a podobně. Já jsem se rozhodla zapojit, protože si mnohdy pořídím naprosto zbytečné knížky, které se pak marně snažím prodat. I když je pravda, že poslední dobou na sebe dávám více pozor, pořád bych byla radši, kdybych si některé knihy nekoupila, ale knihomol jako já si holt nemůže pomoct. :D Také musím myslet na neustále se ztenčující volné místo v mé knihovničce a pečlivěji tak vybírat knihy, které stojí za to mít doma. :) A jaká pravidla, že jsem si to stanovila? 1. Nebudu si pořizovat žádné nové série od neosvědčených autorů - myslím tím autorů, se kterými nemám zkušenosti a nevím, jak mi sednou. 2. Nebudu si pořizovat knihy jen kvůli pěkné obálce. 3. Nebudu  si pořizovat další díly sérií, ze kterých mám doma jen první díl, dokud ten první díl nepřečtu. 4. Omezím pořizování knih z young adult žánru.

Tipy na knihy v angličtině

V posledních měsících jsem přečetla pár anglických knížek, o kterých jsem se zde na blogu vůbec nezmínila, vzhledem k mé neaktivitě. Nicméně teď zpětně mě to mrzí, proto jsem se rozhodla, že vám sepíšu tipy na anglické knížky z poslední doby, většinou se jedná o loňské novinky či o novinky ze začátku tohoto roku. Snad někdo z vás shledá tato doporučení nápomocná!