Přeskočit na hlavní obsah

Máte odvahu přidat se k cechu dobrodruhů?


Mladý Zed je jediná osoba ve Volnohradu napůl elfského původu. Zed si kvůli svým špičatým uším prošel spoustou nepříjemností. Teď ale přišel den Povolávání, který by mohl pro Zeda všechno změnit. Možná jeho původ bude konečně výhodou a Zed se díky němu dostane do svého vysněného cechu mágů. Být mágem by mu dodalo prestiž a umožnilo by mu se řádně postarat o svou matku. Když už to vypadá, že je jeho sen na dosah, tak se rázem vše pokazí. Zed se nakonec musí přidat k cechu dobrodruhů, podivné bandě, která ale město chrání víc, než si všichni myslí. Zed postupně zjišťuje, že být dobrodruhem je sice nebezpečné, avšak vůbec ne tak špatné, jak čekal.

Zack Loran Clark a Nick Eliopulos jsou američtí autoři, kteří vyrostli na Floridě, aktuálně žijí v New Yorku. Jsou to nejlepší přátelé, každý týden se sejdou, aby spolu hráli Dungeons & Dragons. Rozhodli se dohromady napsat knihu, Cech dobrodruhů se tak stal jejich prvním románem.

Knížky pro děti mám ráda, ale to už o mně asi víte. A nejvíc mě baví ty plné dobrodružství a aspoň špetky magie, a přesně takový Cech dobrodruhů je. Odehrává se to ve fantasktním světě, který kdysi býval krásný a kouzelný, dokud se neotevřela cesta z jiné sféry a nevypustila do tohoto světa takzvané hrůzy, děsivé bytosti. Hrůzy v řádu dní zničily vše, co jim stálo v cestě, ušetřena byla jen hrstka velkých měst, které včas uzavřely své brány. Nyní se za hradby města vydávají pouze členové Cechu dobrodruhů, kteří mají pro strach uděláno.

Na tom světě je znát, že autoři při jeho vymýšlení čerpali z klasických fantasy děl Tolkiena. Kromě lidí zde žijí ještě elfové a i trpaslíci. V popisu elfů a trpaslíků autoři nijak neexperimentují a drží se zavedených tradic - elfové jsou vznešení a protkaní magií, trpaslíci jsou trochu od rány a šikovní kováři. Nicméně v dalších směrech už autoři popouští uzdu své fantazii a vetkávají do toho světa své vlastní nápady - kupříkladu jejich pojetí magie je jiné. Dobově je to pak patrně založené na (lehce pokrokovém) středověku, jak už to u fantasy knih bývá.



Musím říct, že po příběhové stránce jsem byla příjemně překvapená. Přestože jde o první díl z plánované série, takže autoři musí čtenáři představit spoustu věcí, jdou na to pěkně chytře, vše představují za pochodu, tudíž tu nejsou suché vysvětlovací části, kvůli kterým by to drhlo. Vlastně se pořád něco děje, to je pro malého čtenáře super, aspoň se totiž nenudí. Musím i přiznat, že jsem neodhadla, jakým směrem se to bude ubírat, a ani toho záporáka jsem netipla správně. Spíše to má otevřený konec, je tu řada nedořešených záležitostí, proto určitě budete chtít omrknout pokračování. Já rozhodně chci!

Postav nám autoři představí celou škálu. Vypravěči příběhu, a tudíž hlavními hrdiny, tu jsou přátelé Zed a Broch. Oba chlapci jsou značně odlišní, Zed je takový dobrák od kosti, Broch je trochu prohnanější (proto mi přišel i zajímavější), ovšem je snadné si oba oblíbit. A jako parťáci fungují skvěle. Později se k nim přidala i Líza, ta se mi moc líbila - vážně statečná a chytrá holka. Mladý trpaslík Žík, který jejich skupinu doplnil, také nebyl vůbec špatný.
Co mi ale udělalo velkou radost, byl fakt, že hrdinové neměli mužského mentora, jak bývá u podobných příběhů zvykem, ale ženskou mentorku! Která ovšem byla stejně zkušená a nebezpečná jako kdejaký mužský. Zkrátka to byla příjemná změna.

Jak už i název Cech dobrodruhů napovídá, tahle knížka je jedno velké dobrodružství, kde nechybí napětí, ale ani odlehčenější části, které čtenáře pobaví. Na své si přijdou hlavně kluci, věřím ale, že by kniha mohla zaujmout i děvčata. Kdybych to měla k něčemu přirovnat, na mysl mi přichází první díly Hraničářova učně od Johna Flanagana ovšem s tím rozdílem, že tady figurují i prvky fantasy. Takže jestli máte v okolí čtenáře, kterého Hraničářův učeň baví, určitě mu zkuste podstrčit i Cech dobrodruhů.

Číselně bych hodnotila 80% a jsem zvědavá na pokračování!

Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Mladá fronta.
Knihu si můžete objednat na e-shopu nakladatelství.

Údaje o knize
Český název: Cech dobrodruhů
Originální název: The Adventurers Guild
Autoři: Zack Loran Clark a Nick Eliopulos
Přeložil: Vratislav Kadlec
Série: Cech dobrodruhů
Díl: 1.
Nakladatelství: Mladá fronta, 2018
Počet stran, vazba: 304 stran, hardback
Hodnocení na GoodReads: 4,13/5 (474 hodnotících)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Přidejte se k Alžbětě a rozluštěte záhadu hotelu Winterhouse / Hotel Winterhouse

Alžběta Somersová je jedenáctiletá dívka, které před pár lety tragicky zemřeli rodiče, od té doby žije se svou tetou a strýcem, přičemž se všichni navzájem nesnáší. Jedinou útěchou a radostí jsou pro Alžbětu knihy a všemožné hádanky, které miluje. Pak se stane něco nečekaného a patrně ta nejvíc vzrušující věc v Alžbětině životě - někdo její tetě a strýci zaplatí dovolenou a jí přes vánoční prázdniny pobyt v tajemném hotelu Winterhouse. Teta a strýc nic nezpochybňují, na dovolenou bez otázek vyrazí a Alžbětu i přes její protesty do hotelu pošlou. Přestože je to v hotelu krásné, Alžběta se musí pořád sama sebe ptát, kdo jí do hotelu poslal a proč? Podaří se jí rozluštit tato záhada? A co všechny ty záhady spojené se samotným hotelem - rozluští Alžběta i je?

Zákaz pořizování knih aneb jak se v nakupování aspoň trochu omezit

Dneska Kath na svém blogu Kath's World of Books uveřejnila článek s pravidly ohledně nakupování knih. Jejich cílem má být omezení nakupování, nenakupování zbytečných knih a podobně. Já jsem se rozhodla zapojit, protože si mnohdy pořídím naprosto zbytečné knížky, které se pak marně snažím prodat. I když je pravda, že poslední dobou na sebe dávám více pozor, pořád bych byla radši, kdybych si některé knihy nekoupila, ale knihomol jako já si holt nemůže pomoct. :D Také musím myslet na neustále se ztenčující volné místo v mé knihovničce a pečlivěji tak vybírat knihy, které stojí za to mít doma. :) A jaká pravidla, že jsem si to stanovila? 1. Nebudu si pořizovat žádné nové série od neosvědčených autorů - myslím tím autorů, se kterými nemám zkušenosti a nevím, jak mi sednou. 2. Nebudu si pořizovat knihy jen kvůli pěkné obálce. 3. Nebudu  si pořizovat další díly sérií, ze kterých mám doma jen první díl, dokud ten první díl nepřečtu. 4. Omezím pořizování knih z young adult žánru.

Recenze: Královská hraničářka [RV]

Autor: John Flanagan Originální název: The Royal Ranger Přeložila: Zdena Tenklová Série: Hraničářův učeň Díl: 12. Počet stran, vazba: 456 stran, hardback Nakladatelství: Egmont, 2014 Hodnocení na GoodReads: 4,43/5 (2 370 hodnotících) Hodnocení obálky: 4/5 (libí se mi :)) Něco málo k ději Už je to mnoho let, co byl Will Dohoda hraničářským učněm a také je to již nějaká doba, co byl sám sebou. Po tragédii, která zasáhla jeho život, je Will jako vyměněný a netouží po ničem jiném než po pomstě. Pokud se jeho přátelům nepodaří vymyslet, jak Willovi pomoci, patrně to s ním skončí špatně. Naštěstí Halt přichází s nápadem, který nejen že pomůže Willovi, ale mohl by vyřešit i zapeklitou situaci, ve které se nachází Horác s princeznou Kasandrou. A tak Will dostává svého prvního učně.