Přeskočit na hlavní obsah

Svět, kde velká města nemilosrdně požírají ostatní


Vítejte ve vzdálené budoucnosti, kdy byla velká část populace vyhlazena a Země na mnoha místech zničena. Aby lidé přežili, uvedli svá města do pohybu. Jenže spousta technologií je již zapomenuta, proto začínají města pomalu chátrat, dochází jim palivo a potrava. Je běžnou praktikou, že větší město požírá města menší, a získává tak potřebné suroviny. Mladý učedník Tom žije v jednom z největších pojízdných měst - v Londýně. S filozofií svých vůdců naprosto souhlasí, je dost obyčejný a jen se snaží si trochu zlepšit život. Ovšem pak se připlete k nečekanému útoku na uznávaného historika Valentina, je svědkem něčeho, co vidět neměl, proto se ho Valentin pokusí zabít. Nicméně Tom pád z Londýna přežije. Chce se dostat zpátky do Londýna, ale cesta, která ho čeká, mu změní celý život.

Philip Reeve je britský autor, který pochází z Birghtonu. Řadu let pracoval v knihkupectví, poté se několik dalších let živil jako ilustrátor dětských knih. Postupně ale začal pracovat i na vlastní tvorbě, což nakonec v roce 2001 vyústilo v jeho debut Smrtelné stroje. Z toho se nakonec stal první díl ze stejnojmenné série o čtyřech dílech. Od té doby vydal spoustu dalších knih pro mladší čtenáře. Podle Smrtelných strojů byla natočena i filmová adaptace.

Musím se přiznat, že nebýt toho filmu, který podle knihy vznikl a šel teď do kin, vůbec bych tento příběh nezaregistrovala. Přece jenom už je to starší kousek, když to vycházelo, byla jsem ještě moc malá na to, abych to četla. Naštěstí se nakladatelství Mladá fronta rozhodlo knihu s adaptací vydat znovu, tentokrát i v novém a (podle mě) atraktivnějším kabátku.

Do Smrtelných strojů jsem se proto pouštěla s velkou zvědavostí. Zaujal mě především ten svět, který je takový mix dystopie a steampunku. Obsahuje to spoustu ohromně zajímavých nápadů, se kterými jsem se dříve nesetkala. Už jen ta pohyblivá města zní lehce absurdně, autor ale ty popisy u tohohle příliš nekomplikuje, proto není tak těžké si to představit. (A když tak se podívejte na ukázku k filmu, to vám s tou představou dost pomůže.) Ovšem měla jsem pocit, že spoustu věcí autor jen lehce naznačil, možná tím příběh nechtěl zatěžovat, jenže mně ty podrobnější popisy chyběly.

Autor je obecně na popisy dost skoupý. Možná je to tím, že se jedná o debut a on se ještě dostatečně nerozepsal? Možná je to jeho styl. Spoustu informací odbude jen dvěma, třemi větami. Někde to nevadí, občas to je to spíš na škodu. Hned se o tom rozepíšu trochu více, nicméně kvůli tomuhle z mého pohledu dost trpěl jak příběh, tak i postavy.



Příběh, co se týče originality a logiky, není špatný. Vlastně je hodně akční a neustále se něco děje. Jenže tam chybí plynulé přechody mezi jednotlivými scénami, jsou to spíše skoky. Je to takové: akční scéna - střih - akční scéna, což by u filmu nevadilo, tam to divák i docela uvítá. U knihy to podle mě tak dobře nefunguje. Jistě, pokud vás nebaví popisy a vysvětlovací úseky, je tohle jak šité právě pro vás. Avšak já si ráda počtu, obzvlášť když to znamená ucelenější příběh.

Na druhou stranu musím pochválit, že je to pěkně uzavřené. Ano, je tam spousta možností, kam se to ještě může ubírat, ten autorův svět je dost široký a jen v této knize plně nepropátraný, ale ten základní příběh této knihy je vyřešen. Ještě se mi líbilo, že se autor nebojí dost radikálních a překvapivých zvratů. Jen kdyby je víc rozepsal, mělo by to na mě silnější dopad.

A málem bych zapomněla - jsou tu dvě linie příběhu, tu první vypráví Tom a týká se jeho dobrodružství mimo Londýn. Tu druhou vypráví Katherine, dcera Valentina, a odehrává se to v Londýně. I když má linie s Katherine méně prostoru, bavila mě více než linie s Tomem. Byla totiž taková klidnější a lehce detailnější. Navíc Tom není extra sympatický hrdina.

Tím se dostávám k postavám, ty jsou podle mě úplně největší slabina knihy. Když už postava má nějaký back-story, je nám prozrazeno něco z její minulosti, je to hrozně odbyté, případně jsou to jen drobné střípky. Těžko se tak hledá, jakou motivaci některé postavy ke svým činům mají. Hodně jich je charakterizováno jen jménem a nějakou vlastností. Snadno zapomenete, kdo tam vlastně vystupoval, všichni splývají dohromady. Mně osobně bylo i docela jedno, co se s postavami děje, přestože byl autor občas dost drsný a vůbec se neupejpal je zabíjet.

Mám-li to shrnout - Smrtelné stroje není špatná kniha a jako debut je vlastně docela solidní. Kdybych to četla tak před deseti lety, pravděpodobně by mě to bavilo výrazně víc. Ona to totiž opravdu je velká akční jízda, co má zatraceně dobré nápady. Jen je to trochu neohrabaně napsané a postavy vás nedonutí se o ně zajímat. Kdyby se to točilo spíše kolem Katherine než kolem Toma, byla bych spokojenější.

Zkrátka můžu říct jen to - knihu zkuste a udělejte si na ni svůj názor. Třeba právě vám sedne, že je málo popisná a naopak na děj vážně bohatá. A kdo ví, i na postavy můžete mít jiný názor. Ten svět je fakt dobrý. A určitě jsem nic podobného nečetla, tudíž jestli pátráte po originalitě, zkuste Smrtelné stroje.

Číselně bych hodnotila 65%.

Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Mladá fronta.
Knihu si můžete objednat na stránkách e-shopu.

Komentáře

  1. Pěkná recenze :). Já jsem se o knize dozvěděla až potom, co jsem viděla film. Pořídila jsem si ji v angličtině, tak jsem zvědavá jaké to bude. Jinak pokud jsi neviděla film, doporučuji ho :). Je vážně úžasný

    OdpovědětVymazat
  2. Mňa táto kniha len čaká, tak som zvedavá, či sa mi bude páčiť. A potom sa vrhnem rozhodne na film, ten trailer ma skrátka dostal. :)

    OdpovědětVymazat
  3. Stejně jako ty, i já bych bez filmu o ni nezavadila pohledem, ačkoli jsou ty obálky nádherné. ♥
    Ale já jsem ten film viděla, a šíleně moc se mi líbil. Chápu, že někoho jiného nemusel bavit, ale mě přišel fakt povedený, a Robert Sheehan si roli Toma strašně užíval.
    Knihu jsem se pokoušela číst hned po filmu, ale byla jsem z ní fakt zklamaná. Hodně jsem to srovnávala, a to jsem nechtěla. Tak jsem ji zaklapla s pocitem, že to zkusím jindy znovu.
    Do dnešního dne jsem se ke knize ještě nedostala, ale doufám, že Mladá fronta vydá celou sérii, protože ty obálky jsou jednoduše fenomenální a ten čtvrtý a závěrečný díl nikdy v Česku představen nebyl, tak ať víme, jak to skončí. :)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Přidejte se k Alžbětě a rozluštěte záhadu hotelu Winterhouse / Hotel Winterhouse

Alžběta Somersová je jedenáctiletá dívka, které před pár lety tragicky zemřeli rodiče, od té doby žije se svou tetou a strýcem, přičemž se všichni navzájem nesnáší. Jedinou útěchou a radostí jsou pro Alžbětu knihy a všemožné hádanky, které miluje. Pak se stane něco nečekaného a patrně ta nejvíc vzrušující věc v Alžbětině životě - někdo její tetě a strýci zaplatí dovolenou a jí přes vánoční prázdniny pobyt v tajemném hotelu Winterhouse. Teta a strýc nic nezpochybňují, na dovolenou bez otázek vyrazí a Alžbětu i přes její protesty do hotelu pošlou. Přestože je to v hotelu krásné, Alžběta se musí pořád sama sebe ptát, kdo jí do hotelu poslal a proč? Podaří se jí rozluštit tato záhada? A co všechny ty záhady spojené se samotným hotelem - rozluští Alžběta i je?

Zákaz pořizování knih aneb jak se v nakupování aspoň trochu omezit

Dneska Kath na svém blogu Kath's World of Books uveřejnila článek s pravidly ohledně nakupování knih. Jejich cílem má být omezení nakupování, nenakupování zbytečných knih a podobně. Já jsem se rozhodla zapojit, protože si mnohdy pořídím naprosto zbytečné knížky, které se pak marně snažím prodat. I když je pravda, že poslední dobou na sebe dávám více pozor, pořád bych byla radši, kdybych si některé knihy nekoupila, ale knihomol jako já si holt nemůže pomoct. :D Také musím myslet na neustále se ztenčující volné místo v mé knihovničce a pečlivěji tak vybírat knihy, které stojí za to mít doma. :) A jaká pravidla, že jsem si to stanovila? 1. Nebudu si pořizovat žádné nové série od neosvědčených autorů - myslím tím autorů, se kterými nemám zkušenosti a nevím, jak mi sednou. 2. Nebudu si pořizovat knihy jen kvůli pěkné obálce. 3. Nebudu  si pořizovat další díly sérií, ze kterých mám doma jen první díl, dokud ten první díl nepřečtu. 4. Omezím pořizování knih z young adult žánru.

Recenze: Královská hraničářka [RV]

Autor: John Flanagan Originální název: The Royal Ranger Přeložila: Zdena Tenklová Série: Hraničářův učeň Díl: 12. Počet stran, vazba: 456 stran, hardback Nakladatelství: Egmont, 2014 Hodnocení na GoodReads: 4,43/5 (2 370 hodnotících) Hodnocení obálky: 4/5 (libí se mi :)) Něco málo k ději Už je to mnoho let, co byl Will Dohoda hraničářským učněm a také je to již nějaká doba, co byl sám sebou. Po tragédii, která zasáhla jeho život, je Will jako vyměněný a netouží po ničem jiném než po pomstě. Pokud se jeho přátelům nepodaří vymyslet, jak Willovi pomoci, patrně to s ním skončí špatně. Naštěstí Halt přichází s nápadem, který nejen že pomůže Willovi, ale mohl by vyřešit i zapeklitou situaci, ve které se nachází Horác s princeznou Kasandrou. A tak Will dostává svého prvního učně.