Přeskočit na hlavní obsah

Jak dopadlo francouzské YA? / Prokletá krev


Dokážete si představit, jak by vypadala Francie, kdyby nikdy nedošlo k Revoluci a nebyla sesazena monarchie? Právě v takovém světě sedmnáctiletá Angie žije. Přestože v technickém vývoji a vědeckém pokroku pokračovala Francie stejně jako okolní státy, samotná monarchie zůstala zaseknutá někdy na době vlády Ludvíka XIV. Takže vedle lidí bez šlechtického původu, kteří vedou relativně obyčejný život, tu máte vrstvu šlechty, co se vyžívá v hromadě privilegií, pořádá honosné plesy a pletichaří. Přestože Angie ke šlechtickému rodu patří, celý život vyrůstala jako běžný občan. Jenže pak se ji někdo pokusí zabít a jediný způsob, jak přijít na to kdo a proč, je oficiálně se přidat ke dvoru. Podaří se Angie odhalit pravdu a zachovat si u toho svůj život?

Ange je pseudonym dvou francouzských autorů - Anne a Gérarda Guero, kteří spolu píší komiksy a středověké fantasy. Vydávají i sci-fi, ale na to používají pseudonym G.E. Ranne. Prokletá krev je jejich první román pro mládež.

Předpokládám, že snad nikomu z vás neušlo, že tahle knížka v překladu vůbec vyšla. Musím uznat, že propagace byla provedená na jedničku, všechny ty kladné názory a fakt, že je tohle francouzský young adult román, ve mně vzbudily zájem. Přece jenom se k nám té francouzské literatury pro mládež moc nedostane, tudíž jsem byla oprávněně zvědavá, co nám autoři představí.

Rozhodně je znát, že tohle není z pera amerického autora. S tím musím upozornit i na to, že Prokletá krev je vhodná spíše pro starší čtenáře YA, až tak od patnácti let a výš. Autoři se totiž nebojí popisovat mládež pod vlivem alkoholu či drog, docela otevřeně se tu mluví o sexu (ale vyloženě detailně samotný akt popsaný není) a také je tam pár scén, kde teče hodně krve a tam už jsou ty popisy dost barvité. Chvílemi to bylo osvěžující, chvílemi až nechutné.

Napsané špatně to není. U těch dramatických scén člověk otáčí stránku za stránkou a jakmile jsem se do toho dostala, přišlo mi to i čtivé. Jen když jsem to odložila, měla jsem většinou problém se znovu začíst. Rozhodnutí dát ve vyprávění prostor tolika různým postavám, mi nepřišlo úplně šťastné. Nebyl v tom žádný řád, jen když se to autorům zrovna hodilo, najednou vyprávěl někdo jiný než Angie. A nutné podotknout, že mi kolikrát ten pohled jiné postavy přišel naprosto zbytečný. Kdyby to tam nebylo či by to bylo vyřešené nějak jinak, věřím tomu, že by kniha měla lepší spád.


Ten základní nápad - jak by vypadala Francie bez Revoluce, mi přišel skvělý. Sice jsem se bála, jak bude fungovat ta kombinace přepychového dvora a moderních technologií, ale to dopadlo výborně. Autorům se povedlo to spojit vskutku bravurně. Co mi ale nesedlo, bylo to, že tam autoři začali míchat až moc dalších věcí. Neměla bych problém, že přidali i nadpřirozeno, ale jejich splácání upírů, magie a jiných bytostí, nebylo v synchronii a naopak se to navzájem rušilo. Měli buď zůstat jen u upírů, nebo jen u magie. Navíc tu magii nijak nevysvětlili, nedali jí pevné základy, nic. Postavy, které tu magii měly, s ní prostě dělaly jen to, co se jim zrovna hodilo. A to ani nechtějte, abych začala s tím nadpřirozenem, co přidali na konci. To mi nedávalo smysl už vůbec.

Prokletá krev začala hodně slibně. Hned v úvodu máte akci, která podnítí váš zájem a říkáte si, že stejně jako Angie chcete zjistit, o co jde. Následuje potřebné seznámení se světem, postavami a jsou postavené základy pro budoucí záhady. Kolem první čtvrtiny mě to začalo bavit, byl tam i moment, kdy to nešlo odložit. Z celé té první poloviny mám relativně pozitivní pocity a kdyby se v jejím duchu jelo i dál, byla bych spokojená. Jenže ona je ta druhá polovina totálně odlišná! Ono to působilo skoro tak, že to napsal někdo jiný. Náhle se začalo míchat páté přes deváté, autoři nevěděli, který nápad použít, který naopak vynechat, takže tam dali všechno. Prostě mi ty dvě půlky přišly jako dva různé romány. A těch posledních sto stran bylo hodně bizarních.

Co se týče postav, žádná kromě Angie vyloženě nevyčnívá. Přiznám se, že kromě jejích přátel Matta a Clémence a ještě Filipa Orleánského, mi dost splývají dohromady. Přestože je tam těch postav relativně hodně, spousta z nich si odehraje jen pár scén a víckrát už o nich neslyšíte. Nicméně ta plochost postav je častý nešvar románů pro mládež, takže to je něco, s čím jsem vlastně už i dopředu počítala. Spíš bych byla mile překvapená, kdyby to tady tak nebylo.

Abych to shrnula, už dlouho jsem z žádné knihy nebyla tak rozpolcená. Chvíli mě to bavilo, pak chvíli ne, pak zase jo. A takhle se to střídalo celou dobu. Ono to bylo plné skvělých a originálních nápadů, kámen úrazu ale vidím v tom, že tam autoři vložili úplně každý svůj nápad! Byly tam proto linky, které byly ve výsledky úplně zbytečné, protože se autoři nakonec rozhodli rozvést něco jiného. Z druhé poloviny se proto stal čirý zmatek. Potenciál to mělo, ale naplnit ho se úplně nepodařilo.

Každopádně jestli jste unavení z těch YA románů od amerických autorů, určitě Prokletou krev zkuste! V tomhle směru je to vážně hodně odlišné. Navíc je možné, že vám to opravdu sedne lépe než mně, spousta lidí z toho byla nadšená. A já se opravdu musím naučit krotit svá očekávání.

Číselně hodnotím 60%.

Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji společnosti Albatros Media.
Knihu si můžete objednat na stránkách e-shopu.
Údaje o knize
Český název: Prokletá krev
Originální název: Sang maudit
Autor: Ange
Přeložila: Světlana Ondroušková
Nakladatelství: CooBoo, 2019
Počet stran, vazba: 440 stran, hardback
Hodnocení na GoodReads: 3,89/5 (65 hodnotících)

Komentáře

  1. Tahle kniha na mě čeká v knihovně už od ledna a ještě chvíli si tam asi pobude. :D
    Máš naprostou pravdu, propagace byla šílená! Neexistuje nikdo, kdo by si knihy nevšiml. Ale pak, když jsem viděla tu obálku. No otřesná. Zaniká v černé a ta holčina mi prostě není sympatická. :/
    Důvod, proč jsem se do ni stále nepustila, je, že mi Barča řekla, že jí ten začátek připadal strašně dětinský. Ale teď jsi mě ty úplně dostala tím, že je to spíše určeno pro starší ya čtenáře. :D
    Nevím, kdy se do knihy pustím, ale když už jsem za ni dala ty nehorázný peníze, doufám, že je jednou jo. :D

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Přidejte se k Alžbětě a rozluštěte záhadu hotelu Winterhouse / Hotel Winterhouse

Alžběta Somersová je jedenáctiletá dívka, které před pár lety tragicky zemřeli rodiče, od té doby žije se svou tetou a strýcem, přičemž se všichni navzájem nesnáší. Jedinou útěchou a radostí jsou pro Alžbětu knihy a všemožné hádanky, které miluje. Pak se stane něco nečekaného a patrně ta nejvíc vzrušující věc v Alžbětině životě - někdo její tetě a strýci zaplatí dovolenou a jí přes vánoční prázdniny pobyt v tajemném hotelu Winterhouse. Teta a strýc nic nezpochybňují, na dovolenou bez otázek vyrazí a Alžbětu i přes její protesty do hotelu pošlou. Přestože je to v hotelu krásné, Alžběta se musí pořád sama sebe ptát, kdo jí do hotelu poslal a proč? Podaří se jí rozluštit tato záhada? A co všechny ty záhady spojené se samotným hotelem - rozluští Alžběta i je?

Zákaz pořizování knih aneb jak se v nakupování aspoň trochu omezit

Dneska Kath na svém blogu Kath's World of Books uveřejnila článek s pravidly ohledně nakupování knih. Jejich cílem má být omezení nakupování, nenakupování zbytečných knih a podobně. Já jsem se rozhodla zapojit, protože si mnohdy pořídím naprosto zbytečné knížky, které se pak marně snažím prodat. I když je pravda, že poslední dobou na sebe dávám více pozor, pořád bych byla radši, kdybych si některé knihy nekoupila, ale knihomol jako já si holt nemůže pomoct. :D Také musím myslet na neustále se ztenčující volné místo v mé knihovničce a pečlivěji tak vybírat knihy, které stojí za to mít doma. :) A jaká pravidla, že jsem si to stanovila? 1. Nebudu si pořizovat žádné nové série od neosvědčených autorů - myslím tím autorů, se kterými nemám zkušenosti a nevím, jak mi sednou. 2. Nebudu si pořizovat knihy jen kvůli pěkné obálce. 3. Nebudu  si pořizovat další díly sérií, ze kterých mám doma jen první díl, dokud ten první díl nepřečtu. 4. Omezím pořizování knih z young adult žánru.

Recenze: Královská hraničářka [RV]

Autor: John Flanagan Originální název: The Royal Ranger Přeložila: Zdena Tenklová Série: Hraničářův učeň Díl: 12. Počet stran, vazba: 456 stran, hardback Nakladatelství: Egmont, 2014 Hodnocení na GoodReads: 4,43/5 (2 370 hodnotících) Hodnocení obálky: 4/5 (libí se mi :)) Něco málo k ději Už je to mnoho let, co byl Will Dohoda hraničářským učněm a také je to již nějaká doba, co byl sám sebou. Po tragédii, která zasáhla jeho život, je Will jako vyměněný a netouží po ničem jiném než po pomstě. Pokud se jeho přátelům nepodaří vymyslet, jak Willovi pomoci, patrně to s ním skončí špatně. Naštěstí Halt přichází s nápadem, který nejen že pomůže Willovi, ale mohl by vyřešit i zapeklitou situaci, ve které se nachází Horác s princeznou Kasandrou. A tak Will dostává svého prvního učně.