Přeskočit na hlavní obsah

Holky se ztrácejí v jednom kuse! / Sadie

Devatenáctiletá Sadie to v životě nikdy neměla lehké. Nemá nejmenší tušení, kdo je její otec, matka většinou svou roli zastávala přímo mizerně - drogy jí byly přednější než vlastní dítě. Nicméně když bylo Sadie šest let, narodila se její sestra Mattie - světlo jejího života. Sadie by pro Mattie udělala úplně cokoliv. Jenže pak někdo přijde a Mattie zavraždí. Policie se ve svém pátrání po vrahovi nikam nedostane, takže se Sadie rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou - ona totiž ví, kdo vrahem je. 

Courtney Summers je kanadská autorka, aktuálně žije ve městě Ontario. Její debutový román Cracked Up to Be vyšel, když jí bylo pouhých dvacet dva let. Dohromady má na svém kontě sedm románů, v každém z nich řeší těžká a nemilá témata, o kterých by se ale mělo mluvit. Sadie zatím sklidila ten největší úspěch, získala řadu oceněních a ocitla se v několik seznamech těch nejlepších knih pro rok 2018.

Sadie jsem letmo zahlédla při vydání v angličtině, zaregistrovala jsem, že je to chválený titul, ale podrobněji jsem se o ni nezajímala. To se změnilo v momentě, kdy jsem zjistila, že vyjde v češtině, a její překladatelka na mě přišla s tím, že Sadie je jedna z nejlepší YA knih, co četla. Můj zájem rapidně stoupl, už jsem se nemohla dočkat, až se mi Sadie dostane do ruky. A jak to s ní nakonec dopadlo? Podařilo se jí dostát mých vysokých očekáváních? No ano. A dokonce je i předčila. Proč přesně?

Předně chci vyzdvihnout způsob, jakým je Sadie napsaná. Střídají se tu kapitoly z pohledu Sadie, což je klasické vyprávění, s přepisem podcastu od Westa McCraye, takže to je vlastně zaznamenaná jen ta přímá řeč. U toho podcastu musím upozornit na to, že to je opravdu podané tak, jak lidé skutečně mluví, proto se připravte na spoustu nespisovných výrazů, ovšem tohle tomu jen přidává na autentičnosti.

Tohle rozvržení vyprávění má vliv i na samotný příběh. Linie Sadie se odehrává cca čtyři měsíce před tím, než po ní začne West pátrat a svůj postup skrze ten podcast mapovat. Nebojte se toho, že by podcast bylo jen opakování toho, co Sadie už udělala - naopak se obě roviny navzájem doplňují, v každé máte jiný střípek informace, který vám pomáhá si dotvořit celý obraz. Autorka ty kapitoly střídá s velkou rozvahou a nezapomíná vždy na konec přidat menší cliffhanger, aby měl čtenář chuť číst dál a dál. Takže jestli to zhltnete na jedno posezení, nebude to nic divného.

Nechce se mi příliš popisovat, o čem ten příběh je, ona už ta anotace prozrazuje dost. Čím méně toho o příběhu víte, tím lépe. Musím ale upozornit, že to není detektivka. Stejně tak to není příběh jen té Sadie. I když se to možná na první pohled nezdá, Westova rovina je také neskutečně důležitá a fascinující, jen se na ni musíte dívat krapet pozorněji.

Autorka se v knize dotkne řady vážných, těžších témat. Nejsou sice úplně středobodem knihy, ale mají vliv na Sadie a celý její život. Kdyby se totiž Sadie narodila do normální rodiny, žila v pěkném domě a slušném městě, byl by to naprosto jiný příběh, který by buď neskončil smrtí Mattie, nebo by se aspoň policie o případ pořádně zajímala. Jenže matka Sadie je feťačka, žije v karavanu na pomalu umírajícím městě a policie nemá důvod případ vyřešit. Život nebyl k Sadie milý a ani to neplánoval změnit.

Samozřejmě tím hlavním klenotem knihy je postava Sadie. Takhle realistickou postavu každý autor napsat nezvládne. Ale u Sadie máte pocit, že je to živoucí člověk, jen se natáhnout a dotknout se jí. Sice má spoustu chyb, avšak kdo z nás ne? Sadie není napsaná tak, aby ji čtenář měl rád. Ale slibuji, že i přesto chcete její příběh slyšet.
Uznávám, že skrze podcast se osobnost člověka zachycuje hůře a to, jaký West je, tam jen čas od času probleskne. Nicméně můžete sledovat tu jeho změnu, kterou si projde. Začne jako člověk, který je k příběhu Sadie naprosto lhostejný, ale i jemu se Sadie dostane pod kůži.

Jedna z debat, která se kolem této knihy vede, se týká konce. Ano, je otevřený. Je to tak správně? Naprosto. Z mého pohledu je to zakončení pro příběh dost zásadní a ani si nedovedu představit, že by mělo být jiné.

Snažila jsem se krotit své nadšení, tak nevím, jestli je to jasné z mých předchozích slov, avšak kdyby náhodou ne - Sadie je jedna z nejlepších knih, které jsem letos četla! A na poli YA románů se řadí k tomu nejlepšímu, co můžete najít. Není to milé čtení, těžko říct, jestli můžete mít tuhle knihu rádi vzhledem k jejímu obsahu, domnívám se ale, že je důležité, abyste si ji přečetli. No a já se jdu modlit ke všem knižním bohům, aby od Courtney Summers mohlo vyjít česky něco dalšího.

Číselné hodnocení je 100% (5/5 hvězdiček).


Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji společnosti Albatros Media.
Knihu si můžete objednat na stránkách e-shopu.

Údaje o knize
Český název: Sadie
Originální název: Sadie
Autorka: Courtney Summers
Přeložila: Anežka Dudková
Nakladatelství: CooBoo, 2019
Počet stran, vazba: 272 stran, hardback
Hodnocení na GoodReads: 4,19/5 (34 345 hodnotících)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Román pro mládež o vyrovnání se s vinou a žalem / Dopisy ztraceným

Pro Juliet je velice těžké se vyrovnat se smrtí matky, přestože je to už řada měsíců, co k tomu došlo. Většina lidí v jejím okolí čeká, že už se se svým životem posune dál. Juliet ale i nadále pravidelně navštěvuje její hrob, kde pro ni zanechává vlastnoručně psané dopisy. Declan, který na hřbitově za trest provádí veřejně prospěšné práce, jednou dopis najde, přečte, neodolá a odepíše. Juliet je v šoku, když odpověď na svůj dopis najde, nejdřív to vnímá jako útok na své soukromí, avšak neodpustí si odpověď. Juliet a Declan si tak začnou psát, navzájem si sdělují ta největší tajemství, to ale netuší, že se pravidelně potkávají na chodbách školy. Odhalí své identity, nebo navždy zůstanou v anonymitě?

Jana Eyrová a duchové - jde to vůbec dohromady? / Má chudinka Jane

Příběh Jany Eyrové zná snad každý. Jste si ale jistí, že daný příběh je pravdivý? Co když Charlotte Brontëová vynechala pár důležitých detailů jako třeba to, že Jana Eyrová viděla duchy a že na Thornfield Hall strašilo? Co když byl pan Rochester někým jiným, než se zdálo? Opravdu si ho Jana vzala? A nezapomněla se Charlotte zmínit o tajemném panu Blackwoodovi, který pracoval pro společnost, jež měla na starost lovit duchy? A byla Charlotte úplně obyčejná dívka?

Knižní novinky (1.3. - 10.3. 2019)

Pěkně vás zdravím! Z jedné konverzace na Instagramu vznikl nápad zavést pravidelné článkové shrnutí toho, co se v knižním světě za uplynulý týden událo. Tím je myšleno, že v článku bude shrnuté například to, u jakých knih byl oznámen překlad, jaké knihy mají nově obálku, jaké zajímavé knížky za ten týden vyšly či i jaké novinky tu jsou ohledně filmových a seriálových adaptacích. Myslím si, že podobné shrnutí by mohla spousta lidí uvítat, proto jsem se rozhodla to začít sepisovat. Pokud se to mezi čtenáři chytne, určitě v tom budu pokračovat dál! První Knižní novinky tedy vezmu už od začátku března. Jestli teda chcete vědět, co se za těch prvních deset dní v knižním světě stalo, čtěte dál!