Přeskočit na hlavní obsah

Další konec světa je tu, ale tentokrát asi ten poslední / Brána z obelisků

Popis děje obsahuje spoilery na předchozí díl
Konec světa je tu. Tentokrát dost možná ten poslední. Aniž by to lidé věděli, ve středu událostí se ocitají mocní orogéni - desetiprstenář Alabastr, žena, která v současné době žije pod jménem Essun, a její dcera Nassun, kterou Essun touží najít, ale pro teď musí hledání odložit. Alabastr cvičí a připravuje Essun na to, co má přijít, Nassun se o řadu kilometrů dál učí poznávat své schopnosti. Podaří se Essun pochopit, co jsou tajemné obelisky zač? Zvládla to, co po ní Alabastr žádá? A mohla by snad nakonec svět i zachránit? A stojí to vůbec za to?


N.K. Jemisin je americká autorka narozená v roce 1972. Vystudovala psychologii a poradenství, aktuálně se kromě psaní věnuje i společenskému aktivismu a přispívání na svůj blog. Už za svůj debut Sto tisíc království byla nominovaná na cenu Nebula. Stala se historicky první autorkou, co získala třikrát v řadě ocenění Hugo za nejlepší fantasy román - každá cena byla za jeden díl v trilogii Zlomená země. Poslední díl z této trilogie jménem Kamenné nebe vyjde příští rok na podzim.

Brána z obelisků je pokračováním románu Páté roční období, což pro mě osobně byla za rok 2018 ta nejlepší kniha, co jsem přečetla, proto jsem se na druhý díl nedočkavostí doslova klepala. Očekávání jsem proto měla vysoká. S potěšením ale můžu říct, že se autorce podařilo je dostát, ba dokonce i překonat.

To, čím si mě autorka naprosto získala už v první knize, byl styl psaní a způsob vyprávění. K mému nadšení s kvalitou textu autorka nezaostává ani tady. To je prostě slast tuhle knížku číst. Opět čtenáře čeká víc vypravěčů, i když hlavní linie příběhu se drží Essun a Nassun. I tady od začátku funguje takový nadosobní vypravěč, původně jsem ho chtěla označit za vševědoucího, ale nakonec je v příběhu odhaleno, čí pohled to vlastně sledujeme. Pro mě je zkrátka hrozně fascinující číst jakoby z pohledu Essun, ale mít její pocity a myšlenky popisované někým jiným. Jsem neskutečně zvědavá, jestli se ve třetí knize ještě dočkáme přímo jejího hlasu. Uvidíme.

Co se týče příběhu - ano, prosím, takhle se píšou druhé díly! Plynule navazujeme na konec první knihy a pomaloučku, polehoučku se ten příběh nabaluje a nabaluje. Autorka dál staví na základech, které položila v Pátém ročním období a ještě je celé rozšiřuje. Všechno do sebe začíná krásně zapadat. Pokud jste si u jedničky nebyli úplně jistí, o čem to vlastně má být, s dvojkou by se vám mělo všechno krásně vyjasnit. Stejně tak autorka na konci knihy zanechá čtenáře s hromadou teorií, jak by mohla trilogie skončit. No a já se už nemůžu dočkat, až to zjistím.

S tím, jak se rozvíjí ten příběh, se dál rozvíjí i ten svět. Nechci vám úplně prozrazovat, co nového se dozvíte, protože to poměrně úzce souvisí přímo s příběhem, ale vážně - stojí to za to! Každopádně pokud vás zaujali třeba kamenožravci, tak se máte na co těšit.

Myslím, že vás nepřekvapí, že i postavy má autorka zvládnuté na jedničku s hvězdičkou. Potkáváme staré známé, u pár postav pro mě bylo dokonce poměrně překvapivé, že jsme se jich dočkali, ale stejně tak má prostor i pár nových hrdinů. Nicméně se přece jenom vše točí kolem Esssun a Nassun - to jsem byla nadšená, že jsme se konečně seznámili s tím přízrakem, za kterým se Essun hnala. Nassun je sice pořád dítě, ale musela vzhledem k okolnostem rychle dospět. Fascinovalo mě sledovat její vývoj, ale i to, jak se měnil její vztah k otci.

Zkrátka a dobře - líbilo se vám už Páté roční období? Pak budete Bránu z obelisků určitě milovat taky. Druhý díl dosahuje kvalit toho prvního, v některých aspektech ho i lehce překonává. Pokud jste s touto trilogií ještě vůbec nezačali, doporučuji to urychleně napravit a pustit se do ní, na poli fantasy literatury se jedná o jednu z nejlepších a nejoriginálnějších sérií, co můžete v žánru najít.

Číselné hodnocení je 100% a neskutečně se těším na závěrečný díl.

Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Host.


Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství.

Údaje o knize
Český název: Brána z obelisků
Originální název: The Obelisk Gate
Autor: N.K. Jemisin
Přeložil: Roman Tilcer
Série: Zlomená země
Díl: 2.
Nakladatelství: Host, 2019
Počet stran, vazba: 384 stran, hardback
Hodnocení na GoodReads: 4,33/5 (59 935 hodnotících)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Román pro mládež o vyrovnání se s vinou a žalem / Dopisy ztraceným

Pro Juliet je velice těžké se vyrovnat se smrtí matky, přestože je to už řada měsíců, co k tomu došlo. Většina lidí v jejím okolí čeká, že už se se svým životem posune dál. Juliet ale i nadále pravidelně navštěvuje její hrob, kde pro ni zanechává vlastnoručně psané dopisy. Declan, který na hřbitově za trest provádí veřejně prospěšné práce, jednou dopis najde, přečte, neodolá a odepíše. Juliet je v šoku, když odpověď na svůj dopis najde, nejdřív to vnímá jako útok na své soukromí, avšak neodpustí si odpověď. Juliet a Declan si tak začnou psát, navzájem si sdělují ta největší tajemství, to ale netuší, že se pravidelně potkávají na chodbách školy. Odhalí své identity, nebo navždy zůstanou v anonymitě?

Jana Eyrová a duchové - jde to vůbec dohromady? / Má chudinka Jane

Příběh Jany Eyrové zná snad každý. Jste si ale jistí, že daný příběh je pravdivý? Co když Charlotte Brontëová vynechala pár důležitých detailů jako třeba to, že Jana Eyrová viděla duchy a že na Thornfield Hall strašilo? Co když byl pan Rochester někým jiným, než se zdálo? Opravdu si ho Jana vzala? A nezapomněla se Charlotte zmínit o tajemném panu Blackwoodovi, který pracoval pro společnost, jež měla na starost lovit duchy? A byla Charlotte úplně obyčejná dívka?

#ctetesadie - Rozhovor s překladatelkou Anežkou Dudkovou

Zdravím! Už 29.7.2019 vyjde u nakladatelství CooBoo novinka jménem Sadie od americké autorky Courtney Summers. Já osobně jsem měla už příležitost si Sadie přečíst a jelikož mě ta knížka vážně nadchla, snažím se od té doby na ni ostatní čtenáře nalákat. To lákání probíhá hlavně na Instagramu, na mém profilu, případně hledejte přímo hashtag #ctetesadie. Avšak aby blog nezůstal na ocet, rozhodla jsem se vyzpovídat Sadiinu překladatelku Anežku Dudkovou a to jak o překladu obecně, tak konkrétně o knize Sadie.
Upřímně doufám, že vám jméno Anežka Dudková už něco říká, ale kdyby náhodou ne - Anežka je mladá, česká překladatelka, ještě stále studentka Karlovy univerzity, nicméně na svém kontě má už překlad knih Všechno je v pohodě od Niny LaCour a Karmínové pouto od Rosamund Hodge. Po Sadie vyjde v jejím překladu i kniha Eliza a její nestvůry, kterou napsala Francesca Zappia.