Přeskočit na hlavní obsah

Recenze: Babí léto [RV]


Autor: Magda Váňová
Počet stran, vazba: 240 stran, hardback
Nakladatelství: Šulc - Švarc
Hodnocení na Databáze knih: 63% (23 hodnotících)
Hodnocení obálky: 3,5/5 (mně osobně se líbí!)

Něco málo k ději
Tři naprosto odlišné příběhy, které přece jenom něco spojuje – zabývají se lidskými vztahy a jejich nejpodstatnější část děje se odehrává v období babího léto.
První příběh se zaměřuje na bývalého klavíristu, kterého okouzlí pomíjivá krása mládí, což ho málem stojí život. Příběh druhý je zaměřen na dvě ženy plné protikladů, jež si k sobě i tak najdou cestu a dokonce si vytvoří mezi sebou velice kontroverzní dohodu. A poslední příběh nám představuje manipulativní ženskou, která si za daných okolností uvědomí své hrozné chování, avšak ve výsledku se nedokáže, a ani nechce, změnit.

Autorka a styl psaní
Magda Váňová se narodila v roce 1954 a je to česká spisovatelka, novinářka a překladatelka z bulharštiny a angličtiny. Napsala a vydala už více než deset knih, naposledy to bylo právě Babí léto, i když už příští měsíc jí vyjde kniha nová – Herečka.

Musím říct, že jsem byla velice příjemně překvapena, jak dobře a i poměrně lehce se mi ta kniha četla, jakmile se mi podařilo se do ní začíst na dostatečně dlouhou dobu. Autorčin styl psaní mi byl sympatický a i když mě zrovna nebavil příběh některé z povídek, i tak to pro mě nebylo vyloženě trápení, protože díky tomu, jak zdařile a mile byla kniha napsaná, se mi to stále četlo dosti rychle. Rozhodně jsem teď nalákána si od autorky přečíst něco dalšího.

Příběh, průběh děje
Jak jsem zmiňovala už v popisu děje, kniha se skládá za tří povídek. Po obsahové stránce bohužel nejsou všechny stejně kvalitní, což je podle mě velká škoda, ale co se dá dělat.
Povídka první se mi líbila hodně. Dokázala mě pobavit, zaujmout a i pěkně vykreslit některé lidské vlastnosti a skvěle se k ní hodí české přísloví: Není všechno zlato, co se třpytí. Za první povídku dávám palec nahoru.
S povídkou druhou už je to složitější. Na jednu stranu občas i pěkně pobaví, avšak na stranu druhou je ten příběh hrozně přitažený za vlasy a ať si říká kdo chce, co chce, mně to přišlo hrozně nereálné. Za prvé by ty hlavní hrdinky musely být superženy, aby to všechno zvládaly tak rychle, a za druhé si opravdu nemyslím, že by v reálu mohla ta jejich dohoda fungovat. Za povídku druhou dávám palec dolu.
Třetí povídka mi nejdříve nepřišla tak zajímavá, ale po jejím dočtení jsem nad ní musela přemýšlet. V této povídce se autorka více zaměřuje na jednotlivé postavy, hlavně po psychologické stránce. Dokonce se jí tentokrát povedlo ve mně vyvolat i nějaké emoce – měla jsem hrozný vztek, že ty okolní postavy zkrátka nedokážou se konečně vzchopit a postavit se na odpor. Tudíž za třetí povídku dávám zase palec nahoru.

Prostředí
První povídka se odehrává ve slunné Itálii, i když spíše až na severu země. Druhá a třetí povídka se odehrávají v Čechách, jestli mi tedy něco neuniklo. Prostředí v této knize nehraje podstatnou roli, ovšem autorka umí věci popisovat dobře.

Postavy
Každá povídka má za hlavní hrdiny postavy jiné, každá povídka je jinak vystavěná, tudíž jsou postavy různé kvality, nicméně vesměs mají svou jedinečnou osobnost, všichni jsou dosti odlišní, někteří mají dokonce i až překvapivou hloubku, rozhodně vzhledem k tomu, že jde o povídky.
Mně osobně přišlo, že nejlépe vytvořené postavy má autorka v poslední povídce. U nich jediných by mě asi i vážně zajímalo, jak to u nich bylo dál.

Pocity, dojmy, hodnocení
Babí léto je kniha dobře napsaná a díky tomu i velmi čtivá, což jí rozhodně pomáhá ve chvílích, kdy samotný obsah povídek poněkud klesá kvalitou. Povídka druhá (Lví dvůr) se mi líbila nejméně, přestože dokázala pobavit, její děj byl opravdu nereálný. Povídka první (Babí léto) a povídka třetí (Doris Téglová) se mi líbily tak nějak stejně, i když na každé se mi zamlouvalo trochu víc něco jiného.
Když to vezmu kolem a kolem, jsem vlastně moc ráda, že jsem se k této knize dostala – opět jsem si rozšířila obzory v rámci české tvorby a objevila jsem zajímavou autorku, od které si jistě časem přečtu něco dalšího.
Knihu mohu doporučit čtenářům, kteří mají rádi příběhy ze života a kteří nemají nic proti české tvorbě nebo chtějí něco z české tvorby vyzkoušet.

Konečné hodnocení:
6,5/10
Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Šulc - Švarc
Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství.
Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde, zde a zde

Komentáře

  1. Knihu vůbec neznám, ale nezní to špatně :).

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Špatné to vůbec není, i když jsem četla už i lepší. :)

      Vymazat
  2. Tak snad se ti ta knížka bude aspoň trochu líbit, pokud se k ní nakonec časem dostaneš. :)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Přidejte se k Alžbětě a rozluštěte záhadu hotelu Winterhouse / Hotel Winterhouse

Alžběta Somersová je jedenáctiletá dívka, které před pár lety tragicky zemřeli rodiče, od té doby žije se svou tetou a strýcem, přičemž se všichni navzájem nesnáší. Jedinou útěchou a radostí jsou pro Alžbětu knihy a všemožné hádanky, které miluje. Pak se stane něco nečekaného a patrně ta nejvíc vzrušující věc v Alžbětině životě - někdo její tetě a strýci zaplatí dovolenou a jí přes vánoční prázdniny pobyt v tajemném hotelu Winterhouse. Teta a strýc nic nezpochybňují, na dovolenou bez otázek vyrazí a Alžbětu i přes její protesty do hotelu pošlou. Přestože je to v hotelu krásné, Alžběta se musí pořád sama sebe ptát, kdo jí do hotelu poslal a proč? Podaří se jí rozluštit tato záhada? A co všechny ty záhady spojené se samotným hotelem - rozluští Alžběta i je?

Zákaz pořizování knih aneb jak se v nakupování aspoň trochu omezit

Dneska Kath na svém blogu Kath's World of Books uveřejnila článek s pravidly ohledně nakupování knih. Jejich cílem má být omezení nakupování, nenakupování zbytečných knih a podobně. Já jsem se rozhodla zapojit, protože si mnohdy pořídím naprosto zbytečné knížky, které se pak marně snažím prodat. I když je pravda, že poslední dobou na sebe dávám více pozor, pořád bych byla radši, kdybych si některé knihy nekoupila, ale knihomol jako já si holt nemůže pomoct. :D Také musím myslet na neustále se ztenčující volné místo v mé knihovničce a pečlivěji tak vybírat knihy, které stojí za to mít doma. :) A jaká pravidla, že jsem si to stanovila? 1. Nebudu si pořizovat žádné nové série od neosvědčených autorů - myslím tím autorů, se kterými nemám zkušenosti a nevím, jak mi sednou. 2. Nebudu si pořizovat knihy jen kvůli pěkné obálce. 3. Nebudu  si pořizovat další díly sérií, ze kterých mám doma jen první díl, dokud ten první díl nepřečtu. 4. Omezím pořizování knih z young adult žánru.

Recenze: Královská hraničářka [RV]

Autor: John Flanagan Originální název: The Royal Ranger Přeložila: Zdena Tenklová Série: Hraničářův učeň Díl: 12. Počet stran, vazba: 456 stran, hardback Nakladatelství: Egmont, 2014 Hodnocení na GoodReads: 4,43/5 (2 370 hodnotících) Hodnocení obálky: 4/5 (libí se mi :)) Něco málo k ději Už je to mnoho let, co byl Will Dohoda hraničářským učněm a také je to již nějaká doba, co byl sám sebou. Po tragédii, která zasáhla jeho život, je Will jako vyměněný a netouží po ničem jiném než po pomstě. Pokud se jeho přátelům nepodaří vymyslet, jak Willovi pomoci, patrně to s ním skončí špatně. Naštěstí Halt přichází s nápadem, který nejen že pomůže Willovi, ale mohl by vyřešit i zapeklitou situaci, ve které se nachází Horác s princeznou Kasandrou. A tak Will dostává svého prvního učně.