Přeskočit na hlavní obsah

Kdo obsadí vesmír jako první?


Bob Johansson právě zatraceně výhodně prodal svou softwarovou firmu a těší se, jak si teď bude užívat. Peněz má dokonce tolik, že si u kryonické firmy zařídí své posmrtné uchování do doby, než ho bude možné přivézt zpět k životu. Jenže to ještě netuší, že smrt je doslova za rohem. Bob se znovu probouzí o více než sto let později, ovšem svět vůbec není takový, jak čekal. Spojené státy se proměnily na diktátorskou teokracii. Z Boba je teď majetek státu a jakožto replikant má sloužit své vládě. Jeho úkolem bude řídit vesmírnou sondu, která bude hledat další obyvatelné planety. Jenže nástrahy na Boba čekají všude, a to ať už ze strany dalších zemí či ze strany vlastní vlády. Podaří se Bobovi jeho úkol splnit a přežít?

Dennis E. Taylor žije ve Spojených státech amerických a dlouho se živil jako programátor, teď je autorem na plný úvazek. V roce 2015 vydal vlastním nákladem knihu Outland, první díl z trilogie Bobiverzum přišel o rok později. Pokračování knihy My jsme legie by v českém překladu mělo vyjít na podzim 2018 pod názvem Protože je nás mnoho.

Nakladatelství Host rozšiřuje svou sci-fi produkci o další kousek! Po nadšení, které ve mně vyvolala Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu od Becky Chambers, mi bylo jasné, že si tuhle novinku nesmím nechat ujít. V nakladatelství očividně mají na to sci-fi čuch (a vlastně nejen na sci-fi), což mi potvrdilo i tohle dílo.

První věc, která se mi na téhle knize zdá naprosto skvělá, je to, že sleduje ty začátky lidské kolonizace vesmíru. Většina sci-fi knih (ale i filmů či seriálů) začíná v momentě, kdy lidé už dávno opustili svou domácí planetu a už tu funguje nějaké vesmírné společenství. Možná v pár větách je zmíněn ten vývoj a důvody kolonizace. V My jsme legie je to právě naopak. Autor zaznamenává ty první kroky lidstva v dobývání vesmírného prostoru. To činí jeho knihu nesmírně zajímavou a originální.

Naneštěstí s tím ale souvisí jeden problém, který tato knížka má - nečekejte velké vesmírné dobrodružství, jak to v tomhle žánru bývá. Netvrdím, že se tam nic neděje, dokonce i dojde na pár menších bitev mezi nepřátelskými loděmi, avšak v souhrnu té akce zas tolik není. Naopak se hodně přemýšlí, diskutuje, plánuje, objevuje a staví. Autor popisuje dost technických procesů a vědeckých teorií, sice vám neřeknu, jak moc reálné jsou, ale působí uvěřitelně. Ovšem i tak se mu daří udržet čtenářovu pozornost, to zvládá především díky tomu, jak pestrý ten samotný děj je.



Kniha se dělí na dvě části. V té první máme pouze jednoho Boba, kterého po sto letech přivedou znovu k životu - vlastně jen tak trochu, Bob je teď spíš něco jako umělá inteligence se vzpomínkami skutečného člověka. No a tenhle Bob se připravuje na svůj úkol. V druhé části se Bob ocitá ve vesmíru a tady se začne replikovat. Bobové postupně přibývají s tím, že každá nová kopie je o něco jiná, tudíž je teoreticky můžete brát jako různé osoby. Vím, je to trochu matoucí, ale rychle si na to zvyknete. S novými kopiemi se příběh postupně rozštěpí na různé dějové linky, protože se každý vydá dělat něco jiného. Například Riker zamíří zpátky k Zemi, aby zjistil situaci lidské rasy, jestli vlastně vůbec ještě existuje a aby jí případně pomohl. Další hledají obyvatelné planety. Originální Bob narazí na planetu s živými bytostmi, které se rozhodne zkoumat. Zkrátka je tam od každého trochu. První díl není nijak zvlášť uzavřený, takže vás patrně bude zajímat pokračování.

I co se týče postav, je tohle lehce netypické čtení. Ona je to tak trochu Bobova one-man show. V té první části je pár vedlejších postav, ale dostanou jen omezené množství prostoru, stejně je to s vedlejšími postavami ke konci knihy. Většinou je to jen Bob a pak jeho kopie, které můžete považovat za další osoby, nicméně pořád toho mají s Bobem dost společného. Naštěstí je ale Bob vážně dobrá postava. Přestože se příběh odehrává daleko v budoucnosti, Bob pochází z naší přítomnosti a ještě k tomu je to pěkný nerd, takže můžete čekat spoustu popkulturních narážek, ze kterých častokrát pramení ten humor. No a k tomu všemu Bob v podstatě ani není člověk.

My jsme legie je sci-fi kniha, která určitě má svým čtenářům co nabídnout. Dle mého názoru vybočuje z řady především tím, že její hlavní protagonista není lidská bytost a také tím, že se zaměřuje na ty počátky kolonizace vesmíru. Nicméně to asi není čtení pro široké masy. Přestože je děj dosti pestrý, množství technologických popisů ho brzdí. Navíc číst o těch technických věcech nemusí být pro každého zrovna snadné. Lehce matoucí může být i to pozdější vysoké množství vypravěčů, orientovat se ve všech kopiích Boba je krapet těžší.

Ovšem i přesto doporučuji, abyste knize dali šanci. Jestliže vám sedne Bobův humor, budete se u ní bavit. Docela si myslím, že pokud se vám líbil Marťan od Andyho Weira, mohlo by se vám líbit i tohle, i když se přiznávám, že tak soudím podle filmové adaptace.

Číselně hodnotím 80% a dost se těším na druhý díl!

Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Host!


Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství.

Údaje o knize
Český název: My jsme legie
Originální název: We Are Legion
Autor: Dennis E. Taylor
Přeložil: Filip Drlík
Série: Bobiverzum
Díl: 1.
Nakladatelství: Host, 2018
Počet stran, vazba: 373 stran, paperback
Hodnocení na GoodReads: 4,3/5 (23 554 hodnotících)

Komentáře

  1. Na knihu jsem taky koukala a hodně mě zaujala. A co teprve po tvé recenzi :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Určitě ji zkus. Sice se to může číst trochu hůř kvůli té technice, ale zase je to dost jiné, takže takové osvěžující. :)

      Vymazat
  2. pokouším se prokousat začátkem už pár týdnů a pořád mi to nejde. :D Jaký je český překlad?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hej, tohle bych v angličtině asi číst nechtěla. :D Už tak jsem občas byla ráda, že tomu rozumím v tom překladu, když došlo na tu techniku. Jinak právě ten překlad je podle mě dobrý, jsou tam i poznámky pod čarou, které dovysvětlují ty akronymy a jiné informace. :) Zkus mrknout na ukázku, co mají na stránkách Hostu. :)

      Vymazat

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Přidejte se k Alžbětě a rozluštěte záhadu hotelu Winterhouse / Hotel Winterhouse

Alžběta Somersová je jedenáctiletá dívka, které před pár lety tragicky zemřeli rodiče, od té doby žije se svou tetou a strýcem, přičemž se všichni navzájem nesnáší. Jedinou útěchou a radostí jsou pro Alžbětu knihy a všemožné hádanky, které miluje. Pak se stane něco nečekaného a patrně ta nejvíc vzrušující věc v Alžbětině životě - někdo její tetě a strýci zaplatí dovolenou a jí přes vánoční prázdniny pobyt v tajemném hotelu Winterhouse. Teta a strýc nic nezpochybňují, na dovolenou bez otázek vyrazí a Alžbětu i přes její protesty do hotelu pošlou. Přestože je to v hotelu krásné, Alžběta se musí pořád sama sebe ptát, kdo jí do hotelu poslal a proč? Podaří se jí rozluštit tato záhada? A co všechny ty záhady spojené se samotným hotelem - rozluští Alžběta i je?

Zákaz pořizování knih aneb jak se v nakupování aspoň trochu omezit

Dneska Kath na svém blogu Kath's World of Books uveřejnila článek s pravidly ohledně nakupování knih. Jejich cílem má být omezení nakupování, nenakupování zbytečných knih a podobně. Já jsem se rozhodla zapojit, protože si mnohdy pořídím naprosto zbytečné knížky, které se pak marně snažím prodat. I když je pravda, že poslední dobou na sebe dávám více pozor, pořád bych byla radši, kdybych si některé knihy nekoupila, ale knihomol jako já si holt nemůže pomoct. :D Také musím myslet na neustále se ztenčující volné místo v mé knihovničce a pečlivěji tak vybírat knihy, které stojí za to mít doma. :) A jaká pravidla, že jsem si to stanovila? 1. Nebudu si pořizovat žádné nové série od neosvědčených autorů - myslím tím autorů, se kterými nemám zkušenosti a nevím, jak mi sednou. 2. Nebudu si pořizovat knihy jen kvůli pěkné obálce. 3. Nebudu  si pořizovat další díly sérií, ze kterých mám doma jen první díl, dokud ten první díl nepřečtu. 4. Omezím pořizování knih z young adult žánru.

Recenze: Královská hraničářka [RV]

Autor: John Flanagan Originální název: The Royal Ranger Přeložila: Zdena Tenklová Série: Hraničářův učeň Díl: 12. Počet stran, vazba: 456 stran, hardback Nakladatelství: Egmont, 2014 Hodnocení na GoodReads: 4,43/5 (2 370 hodnotících) Hodnocení obálky: 4/5 (libí se mi :)) Něco málo k ději Už je to mnoho let, co byl Will Dohoda hraničářským učněm a také je to již nějaká doba, co byl sám sebou. Po tragédii, která zasáhla jeho život, je Will jako vyměněný a netouží po ničem jiném než po pomstě. Pokud se jeho přátelům nepodaří vymyslet, jak Willovi pomoci, patrně to s ním skončí špatně. Naštěstí Halt přichází s nápadem, který nejen že pomůže Willovi, ale mohl by vyřešit i zapeklitou situaci, ve které se nachází Horác s princeznou Kasandrou. A tak Will dostává svého prvního učně.