Přeskočit na hlavní obsah

Psychologický thriller ze slunného Maroka / Marokánka


Alice Shipleyová jako by byla magnet na neštěstí. Nejdříve jí zemřeli rodiče, což si vždycky dávala za vinu, tahle velká ztráta se i silně podepsala na její psychice. Pak zemřel i muž, kterého milovala a chtěla si vzít. Z té nehody Alice vždy podezřívala Lucy Masonovou, její spolubydlící a nejlepší přítelkyni z vysoké školy. Jenže to byl vždycky jen její pocit, pro který neměla hmotný důkaz, takže někteří pochybovali o jejím duševním zdraví. Alice je teď vdaná a dokonce se s manželem odstěhovala do slunného Maroka, kde se snaží na minulost zapomenout. Avšak pak se náhle znovu objeví ona - Lucy - a Alice neví, co dělat. Má ji přivítat jako ztracenou přítelkyni zpět do svého života? Vymyslela si to všechno o ní? No ale co když o ní měla pravdu?

Christine Mangan je americká autorka, původně z okolí Detroitu. Na University of Southern Main vystudovala tvůrčí psaní, na University College v Dublinu se zase zabývala gotickým románem osmnáctého století. Po dokončení školy hodně cestovala, dostala se dokonce i do Tangeru. Tato návštěva ji inspirovala ke sepsání jejího debutového románu Marokánka.

Když jsem Marokánku poprvé viděla v edičním plánu nakladatelství Host, dost mi uhranula ta obálka, hlavně kvůli té jsem se jala hledat, co je tato knížka vlastně zač. Anotace toho řekla tak akorát, aby ve mně vzbudila zájem. Jenže pak mě čekalo nemilé překvapení v podobě poměrně nízkého hodnocení na GoodReads. Normálně bych v tom případě knihu zavrhla, avšak nakladatelství Host by nevydalo něco vyloženě špatného, proto jsem se rozhodla hodnocení ignorovat a dát na svůj první dojem, že tohle by se mi mohlo líbit. A jak moc ráda jsem, že přesně to jsem udělala!

Všimla jsem si, že je tahle knížka většinou řazena do kategorie thriller (to i je, ale není to ten úplně typický), někde je to dokonce označované i jako detektivka, což podle mě teda Marokánka není. Hádám, že spousta lidí je z toho zklamaná proto, že od toho čekají něco úplně jiného, než to vlastně je. V Marokánce jde předně o ty postavy, o ten jejich vztah, o jejich psychologii, než o tu záhadu, co se vlastně stalo.

Ve vyprávění se po kapitolách střídají Alice a Lucy. Obě dvě mají jasně svůj hlas, není proto těžké rozlišit, která právě vypráví. Autorka některé scény vypráví dvakrát, v téhle knize to určitě není zbytečně navíc, právě naopak - je vskutku fascinující sledovat, jak každá žena vnímá a prožívá danou scénu jinak. Alice s Lucy se snaží se navzájem číst a vykládat si chování té druhé, většinou ale vytváří naprosto mylné závěry, které později jen komplikují jejich komunikaci. Mysl Alice a ani Lucy není úplně v pořádku, ani jedné nemůžete plně důvěřovat, autorka tohle popisuje tak sugestivně, až jsem si ke konci říkala, jestli také nezačínám pomalu bláznit.


Celkově je ta knížka neskutečně dobře napsaná, autorka dokonale zachycuje atmosféru sluncem rozpáleného marockého města Tanger v době velkého neklidu, co tam v 50. letech panoval. Přestože my máme teď chladno a deštivo, ze stránek této knihy na mě úplně dýchalo to dusno a žár. Stejně zručně se autorce daří čtenáři zprostředkovat ty pocity úzkosti a nejistoty, které Alice prožívá. Čím blíž jsem se dostávala ke konci, tím intenzivnější zážitek pro mě čtení bylo, naprosto mě přepadl pocit bezmoci, který jistě zažívala i Alice. Vážně mě to čtení dost zmohlo.

Ten děj je takový pomalejší, skládá se to totiž z různě velkých střípků a chvíli trvá, než se začne dohromady vytvářet nějaký jasnější obraz. Autorka hodně mlží, snaží se ve čtenáři vyvolat napětí a zájem o to, co se vlastně stalo a stane, což ale nakonec není ani tak velkou záhadou, jakou to autorka možná chtěla mít. Sama jsem to ale jako velký problém nevnímala. Byla jsem ráda, že tomu nechybělo vyvrcholení a uspokojivý závěr, u podobného příběhu to autorům ne vždy vyjde.

Jak už jsem zmiňovala, ono to především stojí na těch postavách, které jsou ale napsané bravurně. Alice i Lucy čtenáři doslova ožívají před očima. Určitě nejsou napsané tak, aby si je čtenář snadno zamiloval, naopak mají spoustu chyb, ovšem o to zajímavější jsou. Jejich hlavní nedostatek je ten, že spolu vlastně nemluví. Kdyby si na rovinu řekly, co si kdo myslí, zmizela by spousta problémů. Pak by ale autorka asi neměla o čem psát.

Marokánka nesedne každému. Jestliže ale dokážete ocenit, jak je román napsaný, a že má propracovanou psychologii postav, pak vám můžu Marokánku vřele doporučit. Pokud se do ní pustíte, čeká vás dosti atmosférické a značně intenzivní čtení. Po tak dobrém debutu jsem vážně zvědavá, s čím dalším autorka přijde.

Číselně hodnotím 85%.

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství Host.



Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství.

Údaje o knize
Český název: Marokánka 
Originální název: Tangerine 
Autor: Christine Mangan 
Přeložil: Matouš Hájek 
Počet stran, vazba: 320 stran, hardback 
Nakladatelství: Host, 2019
Hodnocení na GoodReads: 3,23/5 (13 413 hodnotících)

Komentáře

  1. "Kdyby si na rovinu řekly, co si kdo myslí, zmizela by spousta problémů. "

    Touto větou jsi shrnula mezilidské vztahy. :o)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Velikonoční knižní HOP

Ano, je to tak! Rozhodla jsem se pro vás uspořádat další soutěž! Tentokrát se účastním Velikonočního knižního HOPu , který má na starost Syki .  Já osobně mám Velikonoce ráda, i když letos jsou poněkud netypicky na sněhu, alespoň u nás. :D Já sice už velikonoční nadílku moc nedostávám, ale to přece neznamená, že bych nemohla obdarovat vás! :) O co budeme soutěžit? Ano, přesně tak! Budeme soutěžit o knihu Mezi nebem a zemí - Setkání s duchem od Stacey Kade. Knihu do soutěže věnovalo nakladatelství Fragment , kterému tímto ještě jednou moc děkuji! Pravidla soutěže: - Soutěž probíhá od 1.4.2013 do 14.4.2013 - Výherce vylosuji pomocí Rafflecopter - Výherce se pokusím zveřejnit nejdéle do 20.4.2013 - Soutěž je otevřena pro každého s dodací adresou v České republice - Soutěžící mladší 13-ti let by měli soutěžit pouze se souhlasem rodičů - Soutěžící má 72 hodin na odpovězení na vítězný email. Jestliže do dané doby neodpoví, vylosuji někoho jiného. - Do s...

Velikonoční knižní HOP

Na narozeniny blogu jsem soutěž neuspořádala, přesto jsem slíbila, že nějaká bude. Když pak Syki   sepsala článek o chystaném HOPu, rozhodla jsem se zapojit. Velikonoce sice nijak zvlášť neřeším, HOPů se ale ráda účastním. Také chci odměnit někoho z vás čtenářů za to, že můj blog čtete. Za to jsem vám opravdu ohromně vděčná. :) O co budeme soutěži? Dlouho jsem přemýšlela, kterou knihu za své knihovničky věnovat. Nakonec jsem se rozhodla pro tuto. Jak můžete vidět na fotce, jedná se o knihu Ptačí zpěv od Meagan Spooner . Mně osobně se kniha moc líbila, ale rozhodla jsem se poslat ji o dům dál, aby mohla dělat radost někomu jinému. :) Pravidla soutěže: - Soutěž probíhá od 14. 4. do 27. 4. 2014 - Výherce vylosuji pomocí Rafflecopter - Výherce se pokusím zveřejnit nejdéle do 30. 4. 2014 - Soutěž je otevřena pro každého s dodací adresou v České republice  (slovenským čtenářům se tímto omlouvám, stále se neodvažuji něco posílat na Slovensko) - Soutěž...

On My Wishlist (68)

Jedná se o meme z dílny Book Chick City. Spočívá v tom, že každou sobotu uveřejním knihy, které bych si chtěla koupit. Můžou být starší, novější, ale klidně i knihy, které budou teprve vycházet. Pro tuto sobotu jsem si vybrala tuto knihu: Božský bastard by Christina Laurenová GoodReads / Jota Na tuhle knížku jsem celkem dost zvědavá, i přestože to je jedna z těch, která se svezla na popularitě Fifty Shades. Ale mě tahle přesto zaujala mnohem více než ty ostatní a vlastně bych ji i ráda měla doma. Už jenom kvůli té obálce! Ta se nakladatelství Jota neuvěřitelně povedla, tu vážně musím pochválit! :) Podle anotace ta knížka taky vypadá dobře. Takže jsem moc zvědavá, jaká nakonec bude. :)