Teo je sedmnáctiletý kluk, co předpokládá, že střední škola je pro něj konečná, přece jenom byl celý život zvyklý se flákat a prolézat ve škole s odřenýma ušima. Jenže pak na kampusu místní vysoké školy potká starou známou Wendy a v momentě se do ní zamiluje. Náhle má nový cíl - na vysokou se dostat a ukázat Wendy, že je pro ni dost dobrý. Se vší vervou se vrhne na učení. A dokonce se mu i daří. Ovšem pak se stane nečekaná věc - jeho bratr Manny se konečně vrátí z války. Naneštěstí už není tím bratrem, jakého si Teo pamatuje. Věci se už málem vymknou z rukou, když sestra Xochitl popadne oba bratry a vydává se s nimi na cestu po místech, které důvěrně znají. Podaří se dát tuhle rodinu zase dohromady?
Patrick Flores-Scott je americký autor původem ze Seattlu, kde nějakou dobu i působil jako učitel na základní škole. Nyní vyučuje tvůrčí psaní v Michiganu. Žije se svou manželkou a dvěma syny. V roce 2013 debutoval románem Jumped In.
Přiznám se, že jsem do knihy šla značně naslepo, asi bych si jí ani nevšimla, kdybych na ni neviděla dva kladné ohlasy od lidí, jejichž názory na knížky sleduji. Při prozkoumání anotace mě zaujalo, že jedna z postav bude bývalý voják, tudíž se pravděpodobně bude potýkat s nějakými psychickými problémy. Hlavně proto jsem jí nakonec dala šanci. A jak to s ní dopadlo?
Jakmile se do románu pustíte, je hnedle jasné, že tohle bude něco trochu jiného. Autor si pro čtenáře připravil dosti specifický styl psaní. Značně autenticky zachycuje smýšlení a mluvení dospívajícího kluka, takže nečekejte žádné uhlazené vyprávění a překrásné metafory. Naopak je vše výrazně strohé a podané jakoby bez filtru. Což je skvělé a já plně oceňuji, o co se autor snažil a určitě ho nechci za jeho styl hanit. Problém je, že mně se to postupně četlo hůř a hůř. Přišlo mi to takové monotónní, špatně se mi u toho udržovala pozornost. A naneštěstí si myslím, že nebudu jediná, kdo bude tenhle problém mít.
Protože i když má ta kniha krátké kapitoly, často tvořené jen posílanými SMS mezi Teodorou a Wendy, tudíž by člověk čekal snadné čtení, co bude odsýpat, já měla místy pocit, že ta kniha nikdy neskončí.
Za to z mého pohledu může i špatně rozvržený děj. Název slibuje roadtrip. Ono ale trvá celou třetinu knihy, než se k roadtripu dostaneme a konečně se pořádně začneme hýbat z místa. Pak je to jako na houpačce. Jedna scéna je výborná, neskutečně emocionálně silná. Další už zas tak dobrá není. Je to celé příšerně nevyvážené, a přestože jsem tam viděla obrovský potenciál, silné dojmy to ve mně nezanechalo.
Autor si totiž i zvláštně vybírá, jak moc prostoru kterým tématům dá. Třeba romantická linka, ta se tu řeší prakticky celou dobu. Problém je, že ta romantika je tu příšerná. Nerealistická, otravná. Ten román by se obešel bez ní. Autor by udělal stokrát lépe, kdyby dal větší prostor těm několika vážným tématům, které se tu řeší.
Kupříkladu rozpad rodiny a jaký vliv na to mají vnější okolnosti. Kdyby nedošlo k finanční krizi a rodičům se v práci stále dařilo dobře, jak by jejich život vypadal? Měli by rodiče stále šťastné manželství? Byl by Teo lepší student? Mohla by Xochitl jít za svým snem? Tomuhle se autor věnuje, ale mohl z toho vytěžit mnohem víc.
Pak je tu Manny a jeho PTSD. Aby bylo jasno - hrozně moc autora chválím za to, že tuhle problematiku do románu pro mládež zakomponoval. Protože pokud máte v rodině vojáka, je PTSD něco, s čím bojujete všichni. Neovlivní to jen nemocného, ale každého v jeho okolí. Části, kde se tohle řešilo, se autorovi podařilo zpracovat nejlépe, jsou vysoce realistické a úplně máte pocit, že je prožíváte s hlavním hrdinou. Ten strach a napětí na vás z těch scén opravdu dýchá. Věčná škoda, že takhle dobrý není i ten zbytek.
Málem bych zapomněla, že mě nadchlo zobrazení mexicko-americké rodiny. To máte úplně jinou dynamiku, jiné smýšlení. A to tu bylo zkrátka úžasné.
Co se týče postav obecně, domnívám se, že mohly být vykreslené lépe, avšak zase si myslím, že vzhledem k tomu, jak a kdo příběh vypráví, není tak zvláštní, že jsou postavy vyjádřené spíš jen v pár bodech. Musím ale ocenit, že hlavní hrdina je chlapec, to se tak často nevidí. I když pravděpodobně kvůli tomu mi přišel jeho pohled tak cizí.
Mám-li to říct jednoduše, jsem z té knihy rozpolcená. Obsahuje spoustu prvků, které jsem nikde jinde pořádně neviděla - mexicko-americká rodina, finanční krize z minulé dekády, dosti pochroumané rodinné vztahy, téma PTSD. Za to by byla ta knížka skvělá. Nicméně jsem se zároveň s tím nedokázala sžít se stylem psaní, vadila mi romantická linka, příběh byl strašně nevyvážený. Čekala bych, že to ve mně zanechá hlubší dojem, což se ale nestalo.
I přesto si pořád myslím, že by bylo dobré dát té knize šanci. Obzvlášť jestliže hledáte v contemporary něco trochu jiného, chcete spíš příběh ze života než typickou love story.
Číselné hodnocení je 70% (3,5/5 hvězdiček).
Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji společnosti Albatros Media.
Knihu si můžete objednat na stránkách e-shopu.
Údaje o knize
Český název: Americký roadtrip
Originální název: American Road Trip
Autor: Patrick Flores-Scott
Přeložila: Zuzana Bičíková
Nakladatelství: CooBoo, 2019
Počet stran, vazba: 327 stran, paperback
Hodnocení na GoodReads: 3,90/5 (320 hodnotících)
Komentáře
Okomentovat
Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.